Monitorul pieței de joburi

Serviciul medical:
numărate zilnic.

Câte posturi sunt în prezent deschise în sistemul sanitar, unde se află și de cât timp. Numărate din anunțurile publice ale Agenției Federale pentru Ocuparea Forței de Muncă, din portalul EURES al UE și de pe paginile de carieră ale unităților medicale. Actualizat: 17 octombrie 2026.

22.757posturi vacante
4.530angajatori care recrutează
4.356dintre acestea deschise de peste 90 de zile
10,8 %deschise de peste o jumătate de an

2.032 din 18.857 de anunțuri cu dată sunt active de peste 180 de zile. Ele sunt publicate neîntrerupt de mai bine de o jumătate de an.

15,2 %la cei mai mari zece angajatori

O piață concentrată: zece spitale sau rețele publică 2.152 din cele 14.152 de anunțuri. Cine caută aici concurează cu puțini angajatori mari, nu cu mulți mici.

7,1 %sunt online a doua oară

1.007 anunțuri dispăruseră deja o dată și au revenit. Este un indiciu pentru o ocupare care nu s-a realizat, nu o dovadă: un anunț poate lipsi pentru scurt timp și din cauza unui contract de portal expirat.

5,0posturi per angajator

4.530 de spitale, organizații și cabinete publică împreună 22.757 de posturi. Cine caută mai mulți oameni în același timp caută altfel decât cine caută unul singur.

Regional

Unde sunt posturile libere

22.757 posturi disponibile în 95 regiuni de cod poștal din Germania, plus distribuția pe profesie și pe sursă.

Osnabrück: 655 de posturi disponibileHeilbronn: 410 posturi disponibileBochum: 286 de posturi vacanteBad Mergentheim: 257 de posturi vacanteWaldshut-Tiengen: 227 de posturi disponibileWetzlar: 224 de posturi vacanteBrandenburg an der Havel: 222 de posturi disponibileBielefeld: 205 posturi disponibileGroßhansdorf: 203 posturi disponibileLörrach: 190 de posturi disponibileErfurt: 188 de posturi disponibileLeipzig: 173 de posturi disponibileBerlin: 173 de posturi disponibileSaarbrücken: 172 de posturi disponibileFulda: 170 posturi disponibileDessau-Roßlau: 169 de posturi disponibileMagdeburg: 161 de posturi disponibileKassel: 160 de posturi disponibileBraunschweig: 160 de posturi vacanteKöln: 160 de posturi disponibileKoblenz: 160 de posturi vacanteDeggendorf: 159 de posturi disponibileDresden: 157 de posturi vacanteReutlingen: 157 de posturi disponibileFrankfurt (Oder): 155 de posturi vacanteDüsseldorf: 154 de posturi disponibileMönchengladbach: 153 de posturi disponibileBad Aibling: 152 de posturi disponibileAugsburg: 151 de posturi disponibileMünster: 146 posturi disponibileWiesbaden: 146 de posturi disponibileKiel: 143 de posturi disponibileRegensburg: 140 posturi disponibileAhaus: 139 de posturi disponibileFürth: 139 de posturi disponibileItzehoe: 137 posturi disponibileDortmund: 137 de posturi disponibileStuttgart: 137 posturi disponibileDuisburg: 136 posturi disponibileBremerhaven: 134 posturi disponibileGreiz: 133 de posturi disponibileKaiserslautern: 133 posturi disponibileNeuruppin: 130 de posturi disponibileAltötting: 128 posturi disponibileBad Zwischenahn: 123 de posturi disponibileHanau: 123 de posturi disponibileNürnberg: 122 posturi disponibileKarlsruhe: 121 posturi vacanteRostock: 120 posturi vacanteGera: 119 posturi vacanteAachen: 119 posturi vacanteLüneburg: 114 posturi disponibileMülheim an der Ruhr: 112 posturi vacanteGöttingen: 107 posturi vacanteKönigs Wusterhausen: 104 posturi vacanteHeidenheim an der Brenz: 104 posturi vacanteBayreuth: 97 posturi disponibileLübeck: 95 posturi vacanteKirchheim unter Teck: 94 posturi vacanteWaren (Müritz): 93 posturi vacanteKaufbeuren: 93 posturi vacanteBad Oeynhausen: 92 posturi disponibileIngolstadt: 92 posturi disponibileHannover: 91 posturi vacanteKonstanz: 91 posturi vacanteHildesheim: 90 posturi vacanteMünchen: 88 posturi vacanteBonn: 87 posturi vacanteBad Nauheim: 87 posturi disponibileCoburg: 86 posturi vacanteBad Kreuznach: 85 posturi disponibileForchheim: 75 posturi vacanteOranienburg: 74 posturi vacanteLüdenscheid: 73 posturi vacanteCod poștal 92: 70 posturi disponibileHamburg: 68 posturi disponibileOffenburg: 66 posturi vacanteErding: 66 posturi vacanteLeverkusen: 62 posturi vacanteParchim: 59 posturi vacanteFrankfurt am Main: 59 posturi vacanteLudwigshafen am Rhein: 59 posturi vacanteWuppertal: 58 posturi vacanteChemnitz, Sachsen: 56 posturi vacantePforzheim: 56 posturi vacanteSuhl: 55 posturi vacanteDarmstadt: 53 posturi vacanteHeidelberg: 52 posturi vacanteHoyerswerda: 50 posturi vacanteBremen: 50 posturi vacanteDillenburg: 50 posturi vacanteCelle: 49 posturi vacanteTrier: 47 posturi vacanteCottbus: 46 posturi vacanteBad Tölz: 46 posturi vacante

Fiecare punct este o regiune de cod poștal din Germania. Suprafața corespunde numărului de posturi deschise, culoarea ponderii posturilor care așteaptă de peste 90 de zile. Un clic fixează o regiune. Numele este cel al celui mai mare oraș pe care îl numărăm în această regiune, nu denumirea oficială.

De unde provin cifrele

Toate sursele sunt publice. Publicăm din ele doar numărători, niciodată un anunț.

  • Bundesagentur für Arbeit58.140
  • EURES (serviciile publice de ocupare din UE)46.795
  • Paginile de carieră ale spitalelor14.104
  • Portaluri de specialitate2.984
  • Introduse manual24

Transparența salarială

1.077 din 22.757 anunțuri indică o sumă.

Adică 4,7 la sută. Alte 3.354 fac trimitere la un contract colectiv, fără a indica o cifră. 18.326 nu spun nimic despre remunerație.

Se numără o sumă concretă în textul anunțului. O trimitere la TVöD, AVR sau un contract intern contează ca o categorie separată și nu ca lipsă de informație: este o informație, doar că nu una care răspunde.

Sumă concretă indicată: 1.077Doar trimitere la un contract colectiv: 3.354Nicio informație despre remunerație: 18.3264,7 %cu sumă
  • Sumă concretă indicată1.0774,7 %
  • Doar trimitere la un contract colectiv3.35414,7 %
  • Nicio informație despre remunerație18.32680,5 %

Evoluție

De cât timp sunt deschise posturile vacante

Seria lunară a anunțurilor care sunt și azi deschise. Crește spre dreapta, iar doar unul dintre cele două motive este piața.

Octombrie 20263.262posturi încă deschise din această lună
Octombrie 2024: 9Noiembrie 2024: 42Decembrie 2024: 18Ianuarie 2025: 51Februarie 2025: 61Martie 2025: 57aprilie 2025: 34Mai 2025: 55iunie 2025: 45Iulie 2025: 83August 2025: 68Septembrie 2025: 88Octombrie 2025: 74Noiembrie 2025: 95Decembrie 2025: 106Ianuarie 2026: 403Februarie 2026: 175Martie 2026: 253Aprilie 2026: 263Mai 2026: 412Iunie 2026: 424iulie 2026: 704August 2026: 1.028Septembrie 2026: 2.524Octombrie 2026: 3.262

Două motive pentru care această curbă crește spre dreapta, și doar unul dintre ele este piața. În primul rând, pentru fiecare lună numărăm doar anunțurile care sunt și azi deschise . Ce a fost ocupat a dispărut, iar lunile mai vechi scad astfel sistematic. În al doilea rând, propria noastră acoperire s-a extins în această perioadă: paginile de carieră ale spitalelor s-au adăugat în septembrie 2026, iar numărul anunțurilor verificate în fiecare noapte a crescut în aceeași perioadă de la 4.000 la 20.000. O parte din creștere nu înseamnă deci mai multă piață, ci mai multă vizibilitate. O concluzie despre creștere se poate trage abia când există mai multe date de referință cu aceeași acoperire; prima este din 13.10.2026.

Analiză

De cât timp sunt deja deschise posturile

O durată medie lipsește aici în mod intenționat: ea crește cu fiecare zi în care nu se întâmplă nimic și ar arăta cu atât mai bine, cu cât piața merge mai prost. Distribuția arată același lucru în mod onest, plus ponderea prin muncă temporară.

Deschis de

sub 30 de zile: 9.49230 până la 90 de zile: 5.00990 până la 180 de zile: 2.324mai mult de 180 de zile: 2.032fără dată: 3.90010,8 %peste 180 de zile
  • sub 30 de zile9.49250,3 %
  • 30 până la 90 de zile5.00926,6 %
  • 90 până la 180 de zile2.32412,3 %
  • mai mult de 180 de zile2.03210,8 %
  • fără dată3.900—

Pondere din cele 18.857 de anunțuri cu dată de publicare. Celelalte nu au nicio dată și apar ca o categorie separată, în loc să reducă pe tăcute totalul de referință.

Pentru comparație

Durata posturilor vacante în îngrijirea spitalicească269 de zile
Durata posturilor vacante în îngrijirea vârstnicilor296 de zile
Indicele de deficit pentru profesiile din îngrijire2,7 din 3

Bundesagentur für Arbeit, analiza deficitului de personal calificat, actualizat 2024. Către sursă

Nu este aceeași cifră. Bundesagentur măsoară durata vacanței încheiate, adică cât timp a fost deschis un post care în cele din urmă a fost ocupat. Noi măsurăm partea opusă: posturile care sunt încă deschise astăzi și de cât timp așteaptă. Cifra oficială arată cât durează o ocupare atunci când reușește. Această pagină arată cât de mult nu reușește în prezent.

Angajator sau muncă temporară

Direct de la angajator: 15.639Prin muncă temporară și intermediere: 7.11831,3 %prin muncă temporară
  • Direct de la angajator15.63968,7 %
  • Prin muncă temporară și intermediere7.11831,3 %

Firmele de muncă temporară sunt pe această piață angajatori ca și clinicile și publică ele însele anunțuri. Cifra nu judecă pe nimeni, ea descrie piața.

Concurență

Cu cine concurați pentru aceiași specialiști

Numărul anunțurilor nu spune încă cum arată concurența. O sută de posturi de la șaptezeci de unități înseamnă altceva decât o sută de la zece.

Cum se distribuie anunțurile

  • 15,2 %revin celor zece mai mari angajatori care publică anunțuri
  • 26,4 %celor cincizeci mai mari
  • 4.066de angajatori publică anunțuri în total

Anunțurile fără un nume de angajator analizabil nu sunt incluse aici; altfel ar fi cel mai mare publicator de anunțuri dintre toți.

Cât de des nu se ajunge la ocuparea unui post

1.007 din 14.152 anunțuri apar pentru a doua oară online

Asta înseamnă 7,1 la sută. Dispăruseră deja o dată și au revenit.

Un indiciu, nu o dovadă. Un anunț poate dispărea și pentru că a expirat un contract cu portalul, pentru că sursa nu a fost accesibilă o perioadă scurtă sau pentru că textul a fost revizuit. Se măsoară o dispariție și o revenire, nu o angajare eșuată.

Pe specialități

Ce domenii de activitate susțin cererea

Cele 10 mai mari, numărate doar acolo unde în spate stau cel puțin trei angajatori diferiți. În plus, cât din acestea așteaptă de peste 90 de zile. Aceasta este diferența dintre o cerere mare și o lipsă reală.

Domeniu de activitateLibereAngajator> 90 de zile
Medicină internă3.28560414,5 %
Psihiatrie și psihoterapie1.58860823,2 %
Anestezie1.15529539,3 %
Medicină dentară91858235,2 %
Medicină generală87741622,9 %
Chirurgie de traumatologie și ortopedie70041722,9 %
Obstetrică-ginecologie58521714,2 %
Neurologie57429224,6 %
Radiologie52623419,4 %
Oftalmologie42111814,0 %

Zone metropolitane

Orașe și districte cu cea mai mare nevoie

În frunte se află Osnabrück cu 581 de posturi vacante. Sunt luate în calcul doar localitățile în spatele cărora stau cel puțin trei angajatori diferiți. Orice sub acest prag ar fi o afirmație despre o singură clinică, nu o statistică.

Orașe

OrașLibereAngajator> 90 de zile
Osnabrück581207
Berlin46316892
Hamburg2968350
Heilbronn1884105
Köln1615933
München1487323
Stuttgart1345020
Konstanz12992
Dillenburg12054
Essen, Ruhr1082434

Districte

DistrictLibereAngajator> 90 de zile
Kreisfreie Stadt Essen296195
Kreis Recklinghausen205129
Kreis Düren16264
Märkischer Kreis851112
Kreis Minden-Lübbecke72106
Rhein-Kreis Neuss672333
Kreis Soest60221
Orașul Bottrop6030
Städteregion Aachen451320
Kreis Warendorf41105

Structură

Cine publică anunțuri în Germania

Cifrele de mai sus reprezintă cererea. Aici vezi piața din spatele ei: unități din registrele oficiale și din anunțurile propriu-zise.

  • MVZ4.589
  • Unități de îngrijire3.812
  • Clinici2.755
  • Cabinete2.268
  • servicii de îngrijire1.153

Raport de piață

Personal medical ca raport

Un document cu toți indicatorii acestei selecții, pentru a fi transmis și citat. Cu data de actualizare, metodologia și sursele pe aceeași pagină cu cifrele.

  • Posturi vacante, angajatori și posturi per angajator
  • Durata vacanței în cinci clase, cu încadrare oficială
  • Date salariale, ponderea muncii temporare și surse
  • Orașele cu cea mai mare nevoie

klinovo Monitorul pieței posturilor

Personal medical · DACH

Actualizat: 17 octombrie 2026 · Colectat zilnic

Delimitare

RegiuneGermania, Austria, Elveția
Grup profesionalCorp medical
Specialitatetoate
Data de referință17 octombrie 2026
Populația analizată22.757 de anunțuri deschise

Indicatori

Posturi vacante22.757
Angajatori care recrutează4.530
Posturi per angajator5,0
Vacante de peste 90 de zile4.356 (19,1 %)

Constatări

  • 10,8 % sunt deschise de peste jumătate de an. 2.032 din 18.857 de anunțuri cu dată rulează de mai bine de 180 de zile. Sunt publicate neîntrerupt de peste jumătate de an.
  • 15,2 % revin celor zece mai mari angajatori. O piață concentrată: zece clinici sau grupuri publică 2.152 din cele 14.152 de anunțuri. Cine caută aici concurează cu câțiva mari, nu cu mulți mici.
  • 7,1 % apar pentru a doua oară online. 1.007 anunțuri dispăruseră deja o dată și au revenit. Este un indiciu al unei ocupări care nu s-a realizat, nu o dovadă: un anunț poate lipsi scurt și din cauza unui contract de portal expirat.
  • 5,0 posturi per angajator. 4.530 de clinici, organizații și cabinete publică împreună 22.757 de posturi. Cine caută mai mulți oameni deodată caută altfel decât cine caută unul singur.

De cât timp sunt vacante posturile

Deschis dePosturiPondere
sub 30 de zile9.49250,3 %
30 până la 90 de zile5.00926,6 %
90 până la 180 de zile2.32412,3 %
peste 180 de zile2.03210,8 %
fără dată3.900—

Încadrare

Durata posturilor vacante în îngrijirea spitalicească269 de zile
Durata posturilor vacante în îngrijirea vârstnicilor296 de zile
Indicele de deficit pentru profesiile din îngrijire2,7 din 3

Bundesagentur für Arbeit, analiza deficitului de personal calificat, situația din 2024.

Aici se încheie previzualizarea. Raportul complet conține în plus: încadrarea față de durata oficială a vacanței în formulare integrală, cine recrutează (angajatori față de muncă temporară), orașele cu cea mai mare nevoie, toate sursele cu număr de anunțuri, precum și metodologia, delimitarea și formula de citare.

Previzualizarea documentului. Șapte secțiuni, plus metodologie, surse și formula de citare.

Folosim adresa dumneavoastră pentru acest raport. Detalii în politica de confidențialitate.

Întrebări și răspunsuri

Cum se numără

Întrebările care ni se pun despre această colectare de date, împreună cu răspunsurile. Inclusiv cele incomode.

Ce anume se numără aici?

Posturile publicate public în domeniul sănătății care mai puteau fi găsite la data de referință. Se numără anunțul, nu postul din schemă: un post care dispare de la sursa sa nu mai este luat în calcul începând cu rularea următoare.

De unde provin datele?

De pe portalul de locuri de muncă al Bundesagentur für Arbeit, de pe portalul EURES al Uniunii Europene, de pe paginile de carieră ale instituțiilor înseși și de pe câteva portaluri de specialitate. Pentru structura instituțiilor se adaugă registrele oficiale. Toate sursele sunt publice, iar cifrele pe fiecare sursă sunt prezentate separat pe această pagină.

Cât de des se numără?

O dată pe noapte. Fiecare dată de referință se păstrează, pentru ca evoluția în timp să poată fi urmărită, în loc ca o imagine de moment să o suprascrie pe cea anterioară.

Cât de completă este colectarea?

Măsurat la 14 octombrie 2026, monitorul înregistrează în domeniul îngrijirii din Germania 45.246 de posturi vacante; Bundesagentur înregistrează 49.426 în aceleași domenii profesionale. Acestea reprezintă circa 92 la sută din stocul lor. Nu este un grad de acoperire: avem anunțuri care nu apar acolo și ne lipsesc unele care apar. Iar ambele cifre sunt mai mici decât necesarul real, pentru că departe de fiecare post vacant este publicat public.

Același post este numărat de mai multe ori?

Se poate întâmpla, pentru că același post poate apărea pe mai multe portaluri. Numărăm pe fiecare sursă și prezentăm sursele separat, în loc să pretindem o eliminare a duplicatelor pe care nu o putem dovedi. Cine are nevoie de o limită inferioară ia cea mai mare sursă individuală; cine are nevoie de o limită superioară, suma.

De ce lipsesc complet unele regiuni, orașe sau specialități?

Pentru că în spatele lor stau mai puțin de trei angajatori diferiți. Orice sub acest prag ar fi o afirmație despre o singură instituție, nu o statistică. Limita este fixată în colectarea datelor însăși, nu în afișare: ceea ce baza de date nu furnizează, nicio vizualizare nu poate dezvălui.

Se publică anunțuri sau angajatori individuali?

Nu. Niciun anunț individual, niciun nume de angajator, nicio adresă. Monitorul afișează exclusiv numărători. klinovo nu publică anunțuri ale terților.

De ce nu apare aici o durată medie a posturilor vacante?

Pentru că ea crește cu fiecare zi în care nu se întâmplă nimic și ar arăta cu atât mai bine cu cât piața merge mai prost. În locul ei apare distribuția pe cinci clase. Anunțurile fără dată de publicare formează o clasă separată, în loc să micșoreze pe tăcute populația de referință.

Este aceeași cifră ca durata vacanței calculată de Agenția Federală pentru Ocuparea Forței de Muncă?

Nu, este exact reversul. Agenția Federală măsoară durata vacanței încheiate, adică cât timp a fost deschis un post care în final a fost ocupat. Acest monitor măsoară posturile care sunt deschise și astăzi și de cât timp așteaptă. Cifra oficială spune cât durează o ocupare atunci când reușește. Această pagină arată cât de mult nu reușește în acest moment.

Se poate citi creșterea pieței din seria lunară?

Încă nu. Curba urcă spre dreapta, iar doar unul dintre cele două motive este piața. Pentru fiecare lună sunt numărate doar anunțurile care sunt deschise și astăzi, motiv pentru care lunile mai vechi scad sistematic. În același timp, propria noastră acoperire s-a extins în această perioadă. O afirmație despre creștere se poate formula abia când vor exista mai multe date de referință cu aceeași acoperire.

Pot cita aceste cifre?

Da, cu indicarea sursei: klinovo Stellenmarkt-Monitor, plus data de referință. Fiecare selecție poate fi descărcată ca raport, cu metodologie și data datelor. Dacă aveți nevoie de o analiză pentru o anumită regiune sau grupă profesională care nu apare aici, ne-o puteți solicita.

Verificarea anunțului

Unul dintre aceste anunțuri este poate al dumneavoastră.

Până aici a fost o statistică despre piață. Este și una despre dumneavoastră: 4.356 din cele 22.757 de posturi din Serviciul medicalsunt publicate de peste 90 de zile, iar 18.326 nu spun absolut nimic despre remunerare. Fiecare dintre ele a fost scris de cineva.

Distribuția a 40.000 de anunțuri verificate pe scala verificării anunțurilor. Mediană 41 din 100, cel mai bun anunț măsurat 85. Peste 80 de puncte obțin 58 de anunțuri, adică unul din 690. Stare: 14 octombrie 2026.