Monitorul pieței de joburi

Îngrijire medicală:
numărate zilnic.

Câte posturi sunt în prezent deschise în sistemul sanitar, unde se află și de cât timp. Numărate din anunțurile publice ale Agenției Federale pentru Ocuparea Forței de Muncă, din portalul EURES al UE și de pe paginile de carieră ale unităților medicale. Actualizat: 17 octombrie 2026.

84.759posturi vacante
10.856angajatori care publică anunțuri
21.434dintre acestea deschise de peste 90 de zile
14,8 %deschise de peste șase luni

11.822 din 79.690 de anunțuri cu dată sunt active de mai mult de 180 de zile. Sunt publicate neîntrerupt de peste jumătate de an.

47,6 %prin muncă temporară

Mai mult decât în restul pieței clinice, unde ponderea este de 20,5 la sută. 40.353 din cele 84.759 de posturi din această selecție sunt publicate de firme de muncă temporară și de intermediere.

4,7 %apar online a doua oară

2.169 de anunțuri dispăruseră deja o dată și au revenit. Este un indiciu al unei ocupări care nu s-a realizat, nu o dovadă: un anunț poate lipsi pentru scurt timp și din cauza unui contract expirat cu portalul.

7,8posturi per angajator

10.856 de spitale, organizații și cabinete publică împreună 84.759 de posturi. Cine caută mai mulți oameni în același timp caută altfel decât cine caută o singură persoană.

Regional

Unde sunt posturile libere

84.759 posturi vacante în 95 de regiuni de cod poștal din Germania, plus distribuția pe profesie și pe sursă.

Osnabrück: 1.498 de posturi vacanteBochum: 1.158 de posturi vacanteBerlin: 898 de posturi vacanteLübeck: 802 de posturi vacanteDresden: 728 posturi disponibileBrandenburg an der Havel: 706 posturi disponibileLippstadt: 692 posturi disponibileNorderstedt: 690 posturi disponibileMönchengladbach: 682 posturi disponibileWürzburg: 658 posturi disponibileBonn: 653 posturi disponibileKiel: 646 posturi disponibileÖhringen: 645 posturi disponibileLeverkusen: 643 posturi disponibileHannover: 640 posturi disponibileBielefeld: 639 posturi disponibileDuisburg: 624 posturi disponibileLeipzig: 610 posturi disponibileDülmen: 602 posturi disponibileBraunschweig: 601 posturi disponibileHerzogenaurach: 596 posturi disponibileLüneburg: 593 posturi disponibileSaarbrücken: 593 posturi disponibileHildesheim: 584 posturi disponibileMarburg: 579 posturi disponibileBad Wildungen: 564 posturi disponibileDortmund: 564 posturi disponibileAachen: 564 posturi vacanteKöln: 555 posturi disponibileBad Oeynhausen: 546 posturi disponibileNördlingen: 525 posturi disponibileNeuwied: 502 posturi disponibileDüsseldorf: 500 posturi disponibileErfurt: 500 posturi disponibileSpeyer: 498 posturi disponibileBremen: 494 posturi disponibileGöttingen: 480 posturi disponibileErlangen: 470 posturi disponibileDessau-Roßlau: 466 posturi disponibileKönigs Wusterhausen: 465 posturi disponibileMagdeburg: 463 posturi disponibileWilhelmshaven: 461 posturi disponibileIserlohn: 457 posturi disponibileReutlingen: 454 posturi disponibileBottrop: 449 posturi disponibileBremerhaven: 443 posturi disponibileFrankfurt (Oder): 439 posturi disponibileMarkt Schwaben: 426 posturi disponibileNeuruppin: 407 posturi disponibileBad Kreuznach: 404 posturi disponibileItzehoe: 398 posturi disponibileHanau: 391 posturi disponibileKonstanz: 391 posturi disponibileSolingen: 382 posturi disponibileJena: 371 posturi disponibileWiesbaden: 359 posturi disponibileBaden-Baden: 356 posturi disponibileEggenfelden: 356 posturi disponibileHausham: 355 posturi disponibileZwickau: 348 posturi disponibileChemnitz, Sachsen: 346 posturi disponibileRegensburg: 344 posturi disponibileBiberach an der Riß: 343 posturi disponibileFreiburg im Breisgau: 335 posturi disponibileEberswalde: 330 posturi disponibileGöppingen: 328 posturi disponibileStarnberg: 323 posturi disponibileRostock: 317 posturi disponibileCelle: 315 posturi disponibileStuttgart: 310 posturi disponibileSchrobenhausen: 302 posturi disponibileDarmstadt: 299 posturi disponibileMemmingen: 298 posturi disponibileWaren (Müritz): 294 posturi disponibileFulda: 284 posturi disponibileBietigheim-Bissingen: 283 posturi disponibileCoburg: 282 posturi disponibileHamburg: 272 posturi disponibileWismar, Mecklenburg: 265 posturi disponibileMünchen: 264 posturi disponibilePassau: 264 posturi disponibileFrankfurt am Main: 243 posturi disponibileBayreuth: 233 posturi disponibileOffenburg: 231 posturi disponibileSulzbach-Rosenberg: 229 posturi disponibileSuhl: 227 posturi disponibileSiegen: 226 posturi disponibileVillingen-Schwenningen: 214 posturi disponibileBad Homburg vor der Höhe: 213 posturi disponibileMannheim: 203 posturi disponibileTrier: 198 posturi disponibileBischofswerda: 194 posturi disponibileGrasellenbach: 168 posturi disponibilePforzheim: 168 posturi disponibileCottbus: 164 posturi disponibile

Fiecare punct este o regiune de cod poștal din Germania. Suprafața corespunde numărului de posturi deschise, culoarea ponderii posturilor care așteaptă de peste 90 de zile. Un clic fixează o regiune. Numele este cel al celui mai mare oraș pe care îl numărăm în această regiune, nu denumirea oficială.

De unde provin cifrele

Toate sursele sunt publice. Publicăm din ele doar numărători, niciodată un anunț.

  • Bundesagentur für Arbeit58.140
  • EURES (serviciile publice de ocupare din UE)46.795
  • Paginile de carieră ale spitalelor14.104
  • Portaluri de specialitate2.984
  • Introduse manual24

Transparența salarială

313 din 84.759 de anunțuri indică o sumă.

Adică 0,4 la sută. Alte 17.264 fac trimitere la un contract colectiv, fără a menționa o sumă. 67.182 nu spun nimic despre remunerare.

Se numără o sumă concretă în textul anunțului. O trimitere la TVöD, AVR sau un contract intern contează ca o categorie separată și nu ca lipsă de informație: este o informație, doar că nu una care răspunde.

Sumă concretă indicată: 313Doar trimitere la un contract colectiv: 17.264Nicio informație despre remunerație: 67.1820,4 %cu sumă
  • Sumă concretă indicată3130,4 %
  • Doar trimitere la un contract colectiv17.26420,4 %
  • Nicio informație despre remunerație67.18279,3 %

Evoluție

De cât timp sunt deschise posturile vacante

Seria lunară a anunțurilor care sunt și azi deschise. Crește spre dreapta, iar doar unul dintre cele două motive este piața.

Mai 20271posturi din această lună încă deschise
Octombrie 2024: 77Noiembrie 2024: 44decembrie 2024: 87Ianuarie 2025: 287Februarie 2025: 316martie 2025: 234aprilie 2025: 265mai 2025: 310iunie 2025: 339iulie 2025: 614august 2025: 462septembrie 2025: 446octombrie 2025: 994noiembrie 2025: 657decembrie 2025: 937ianuarie 2026: 1.329februarie 2026: 1.135martie 2026: 1.531aprilie 2026: 1.498mai 2026: 1.875iunie 2026: 2.301iulie 2026: 3.173august 2026: 4.682septembrie 2026: 7.856octombrie 2026: 8.567Dezember 2026: 1Mai 2027: 1

Două motive pentru care această curbă crește spre dreapta, și doar unul dintre ele este piața. În primul rând, pentru fiecare lună numărăm doar anunțurile care sunt și azi deschise . Ce a fost ocupat a dispărut, iar lunile mai vechi scad astfel sistematic. În al doilea rând, propria noastră acoperire s-a extins în această perioadă: paginile de carieră ale spitalelor s-au adăugat în septembrie 2026, iar numărul anunțurilor verificate în fiecare noapte a crescut în aceeași perioadă de la 4.000 la 20.000. O parte din creștere nu înseamnă deci mai multă piață, ci mai multă vizibilitate. O concluzie despre creștere se poate trage abia când există mai multe date de referință cu aceeași acoperire; prima este din 13.10.2026.

Analiză

De cât timp sunt deja deschise posturile

O durată medie lipsește aici în mod intenționat: ea crește cu fiecare zi în care nu se întâmplă nimic și ar arăta cu atât mai bine, cu cât piața merge mai prost. Distribuția arată același lucru în mod onest, plus ponderea prin muncă temporară.

Deschis de

sub 30 de zile: 37.32330 până la 90 de zile: 20.93390 până la 180 de zile: 9.612mai mult de 180 de zile: 11.822fără dată: 5.06914,8 %peste 180 de zile
  • sub 30 de zile37.32346,8 %
  • 30 până la 90 de zile20.93326,3 %
  • 90 până la 180 de zile9.61212,1 %
  • mai mult de 180 de zile11.82214,8 %
  • fără dată5.069—

Pondere din cele 79.690 de anunțuri cu dată de publicare. Celelalte nu au dată și figurează ca o categorie separată, în loc să reducă pe tăcute populația de referință.

Pentru comparație

Durata posturilor vacante în îngrijirea spitalicească269 de zile
Durata posturilor vacante în îngrijirea vârstnicilor296 de zile
Indicele de deficit pentru profesiile din îngrijire2,7 din 3

Bundesagentur für Arbeit, analiza deficitului de personal calificat, actualizat 2024. Către sursă

Nu este aceeași cifră. Bundesagentur măsoară durata vacanței încheiate, adică cât timp a fost deschis un post care în cele din urmă a fost ocupat. Noi măsurăm partea opusă: posturile care sunt încă deschise astăzi și de cât timp așteaptă. Cifra oficială arată cât durează o ocupare atunci când reușește. Această pagină arată cât de mult nu reușește în prezent.

Angajator sau muncă temporară

Direct de la angajator: 44.406Prin muncă temporară și intermediere: 40.35347,6 %prin muncă temporară
  • Direct de la angajator44.40652,4 %
  • Prin muncă temporară și intermediere40.35347,6 %

Firmele de muncă temporară sunt pe această piață angajatori ca și clinicile și publică ele însele anunțuri. Cifra nu judecă pe nimeni, ea descrie piața.

Concurență

Cu cine concurați pentru aceiași specialiști

Numărul anunțurilor nu spune încă cum arată concurența. O sută de posturi de la șaptezeci de unități înseamnă altceva decât o sută de la zece.

Cum se distribuie anunțurile

  • 11,6 %revin celor zece mai mari ofertanți
  • 21,5 %către cei cincizeci mai mari
  • 10.295de angajatori publică în total

Anunțurile fără un nume de angajator analizabil nu sunt incluse aici; altfel ar fi cel mai mare publicator de anunțuri dintre toți.

Cât de des nu se ajunge la ocuparea unui post

2.169 din 45.910 anunțuri apar a doua oară online

Asta înseamnă 4,7 la sută. Dispăruseră deja o dată și au revenit.

Un indiciu, nu o dovadă. Un anunț poate dispărea și pentru că a expirat un contract cu portalul, pentru că sursa nu a fost accesibilă o perioadă scurtă sau pentru că textul a fost revizuit. Se măsoară o dispariție și o revenire, nu o angajare eșuată.

Pe specialități

Ce domenii de activitate susțin cererea

Cele 10 mai mari, numărate doar acolo unde în spate stau cel puțin trei angajatori diferiți. În plus, cât din acestea așteaptă de peste 90 de zile. Aceasta este diferența dintre o cerere mare și o lipsă reală.

Domeniu de activitateLibereAngajator> 90 de zile
Anestezie5.64449410,5 %
Psihiatrie și psihoterapie1.37355424,3 %
Geriatrie38121734,6 %
Neurologie24215138,0 %
Medicină internă24117233,6 %
Pediatrie22712030,0 %
Nefrologie2247635,7 %
Hematologie și oncologie19311337,8 %
Chirurgie18811328,7 %
Chirurgie de traumatologie și ortopedie18611626,3 %

Zone metropolitane

Orașe și districte cu cea mai mare nevoie

În frunte se află Berlin cu 1.986 de posturi vacante. Sunt numărate doar localitățile în spatele cărora stau cel puțin trei angajatori diferiți. Orice sub acest prag ar fi o afirmație despre o singură unitate, nu o statistică.

Orașe

OrașLibereAngajator> 90 de zile
Berlin1.986431575
Osnabrück1.0793837
Hamburg952201302
München681146200
Hannover510125189
Köln503119169
Essen, Ruhr46290173
Bremen401105174
Dresden391102114
Düsseldorf323113109

Districte

DistrictLibereAngajator> 90 de zile
Kreisfreie Stadt Essen296195
Kreis Recklinghausen205129
Kreis Düren16264
Märkischer Kreis851112
Kreis Minden-Lübbecke72106
Rhein-Kreis Neuss672333
Kreis Soest60221
Orașul Bottrop6030
Städteregion Aachen451320
Kreis Warendorf41105

Structură

Cine publică anunțuri în Germania

Cifrele de mai sus reprezintă cererea. Aici vezi piața din spatele ei: unități din registrele oficiale și din anunțurile propriu-zise.

  • MVZ4.589
  • Unități de îngrijire3.812
  • Clinici2.755
  • Cabinete2.268
  • servicii de îngrijire1.153

Raport de piață

Îngrijire ca raport

Un document cu toți indicatorii acestei selecții, pentru a fi transmis și citat. Cu data de actualizare, metodologia și sursele pe aceeași pagină cu cifrele.

  • Posturi vacante, angajatori și posturi per angajator
  • Durata vacanței în cinci clase, cu încadrare oficială
  • Date salariale, ponderea muncii temporare și surse
  • Orașele cu cea mai mare nevoie

klinovo Monitorul pieței posturilor

Îngrijire · DACH

Actualizat: 17 octombrie 2026 · Colectat zilnic

Delimitare

RegiuneGermania, Austria, Elveția
Grup profesionalÎngrijire
Domeniu de activitatetoate
Data de referință17 octombrie 2026
Populația analizată84.759 de anunțuri deschise

Indicatori

Posturi vacante84.759
Angajatori care recrutează10.856
Posturi per angajator7,8
Vacante de peste 90 de zile21.434 (25,3 %)

Constatări

  • 14,8 % deschise de peste o jumătate de an. 11.822 din 79.690 de anunțuri cu dată rulează de mai bine de 180 de zile. Sunt publicate neîntrerupt de peste jumătate de an.
  • 47,6 % prin muncă temporară. Mai mult decât în restul pieței clinice, care se situează la 20,5 la sută. 40.353 dintre cele 84.759 de posturi din această selecție sunt publicate de firme de muncă temporară și de intermediere.
  • 4,7 % apar a doua oară online. 2.169 de anunțuri dispăruseră deja o dată și au revenit. Este un indiciu al unei ocupări care nu s-a concretizat, nu o dovadă: un anunț poate lipsi pentru scurt timp și din cauza unui contract de portal expirat.
  • 7,8 posturi per angajator. 10.856 de spitale, organizații și cabinete publică împreună 84.759 de posturi. Cine caută mai multe în același timp caută altfel decât cine caută unul singur.

De cât timp sunt vacante posturile

Deschis dePosturiPondere
sub 30 de zile37.32346,8 %
30 până la 90 de zile20.93326,3 %
90 până la 180 de zile9.61212,1 %
peste 180 de zile11.82214,8 %
fără dată5.069—

Încadrare

Durata posturilor vacante în îngrijirea spitalicească269 de zile
Durata posturilor vacante în îngrijirea vârstnicilor296 de zile
Indicele de deficit pentru profesiile din îngrijire2,7 din 3

Bundesagentur für Arbeit, analiza deficitului de personal calificat, situația din 2024.

Aici se încheie previzualizarea. Raportul complet conține în plus: încadrarea față de durata oficială a vacanței în formulare integrală, cine recrutează (angajatori față de muncă temporară), orașele cu cea mai mare nevoie, toate sursele cu număr de anunțuri, precum și metodologia, delimitarea și formula de citare.

Previzualizarea documentului. Șapte secțiuni, plus metodologie, surse și formula de citare.

Folosim adresa dumneavoastră pentru acest raport. Detalii în politica de confidențialitate.

Întrebări și răspunsuri

Cum se numără

Întrebările care ni se pun despre această colectare de date, împreună cu răspunsurile. Inclusiv cele incomode.

Ce anume se numără aici?

Posturile publicate public în domeniul sănătății care mai puteau fi găsite la data de referință. Se numără anunțul, nu postul din schemă: un post care dispare de la sursa sa nu mai este luat în calcul începând cu rularea următoare.

De unde provin datele?

De pe portalul de locuri de muncă al Bundesagentur für Arbeit, de pe portalul EURES al Uniunii Europene, de pe paginile de carieră ale instituțiilor înseși și de pe câteva portaluri de specialitate. Pentru structura instituțiilor se adaugă registrele oficiale. Toate sursele sunt publice, iar cifrele pe fiecare sursă sunt prezentate separat pe această pagină.

Cât de des se numără?

O dată pe noapte. Fiecare dată de referință se păstrează, pentru ca evoluția în timp să poată fi urmărită, în loc ca o imagine de moment să o suprascrie pe cea anterioară.

Cât de completă este colectarea?

Măsurat la 14 octombrie 2026, monitorul înregistrează în domeniul îngrijirii din Germania 45.246 de posturi vacante; Bundesagentur înregistrează 49.426 în aceleași domenii profesionale. Acestea reprezintă circa 92 la sută din stocul lor. Nu este un grad de acoperire: avem anunțuri care nu apar acolo și ne lipsesc unele care apar. Iar ambele cifre sunt mai mici decât necesarul real, pentru că departe de fiecare post vacant este publicat public.

Același post este numărat de mai multe ori?

Se poate întâmpla, pentru că același post poate apărea pe mai multe portaluri. Numărăm pe fiecare sursă și prezentăm sursele separat, în loc să pretindem o eliminare a duplicatelor pe care nu o putem dovedi. Cine are nevoie de o limită inferioară ia cea mai mare sursă individuală; cine are nevoie de o limită superioară, suma.

De ce lipsesc complet unele regiuni, orașe sau specialități?

Pentru că în spatele lor stau mai puțin de trei angajatori diferiți. Orice sub acest prag ar fi o afirmație despre o singură instituție, nu o statistică. Limita este fixată în colectarea datelor însăși, nu în afișare: ceea ce baza de date nu furnizează, nicio vizualizare nu poate dezvălui.

Se publică anunțuri sau angajatori individuali?

Nu. Niciun anunț individual, niciun nume de angajator, nicio adresă. Monitorul afișează exclusiv numărători. klinovo nu publică anunțuri ale terților.

De ce nu apare aici o durată medie a posturilor vacante?

Pentru că ea crește cu fiecare zi în care nu se întâmplă nimic și ar arăta cu atât mai bine cu cât piața merge mai prost. În locul ei apare distribuția pe cinci clase. Anunțurile fără dată de publicare formează o clasă separată, în loc să micșoreze pe tăcute populația de referință.

Este aceeași cifră ca durata vacanței calculată de Agenția Federală pentru Ocuparea Forței de Muncă?

Nu, este exact reversul. Agenția Federală măsoară durata vacanței încheiate, adică cât timp a fost deschis un post care în final a fost ocupat. Acest monitor măsoară posturile care sunt deschise și astăzi și de cât timp așteaptă. Cifra oficială spune cât durează o ocupare atunci când reușește. Această pagină arată cât de mult nu reușește în acest moment.

Se poate citi creșterea pieței din seria lunară?

Încă nu. Curba urcă spre dreapta, iar doar unul dintre cele două motive este piața. Pentru fiecare lună sunt numărate doar anunțurile care sunt deschise și astăzi, motiv pentru care lunile mai vechi scad sistematic. În același timp, propria noastră acoperire s-a extins în această perioadă. O afirmație despre creștere se poate formula abia când vor exista mai multe date de referință cu aceeași acoperire.

Pot cita aceste cifre?

Da, cu indicarea sursei: klinovo Stellenmarkt-Monitor, plus data de referință. Fiecare selecție poate fi descărcată ca raport, cu metodologie și data datelor. Dacă aveți nevoie de o analiză pentru o anumită regiune sau grupă profesională care nu apare aici, ne-o puteți solicita.

Verificarea anunțului

Unul dintre aceste anunțuri este poate al dumneavoastră.

Până aici a fost o statistică despre piață. Este și una despre dumneavoastră: 21.434 dintre cele 84.759 de posturi înîngrijire medicală sunt deschise de peste 90 de zile, iar 67.182 nu spun absolut nimic despre salarizare. Fiecare dintre ele a fost scris de cineva.

Distribuția a 40.000 de anunțuri verificate pe scala verificării anunțurilor. Mediană 41 din 100, cel mai bun anunț măsurat 85. Peste 80 de puncte obțin 58 de anunțuri, adică unul din 690. Stare: 14 octombrie 2026.