Monitorul pieței de joburi

Asistenți medicali în cabinet (MFA):
numărate zilnic.

Câte posturi sunt în prezent deschise în sistemul sanitar, unde se află și de cât timp. Numărate din anunțurile publice ale Agenției Federale pentru Ocuparea Forței de Muncă, din portalul EURES al UE și de pe paginile de carieră ale unităților medicale. Actualizat: 17 octombrie 2026.

11.556posturi vacante
7.675angajatori care publică anunțuri
4.854dintre acestea deschise de peste 90 de zile
28,4 %deschise de peste jumătate de an

2.939 din 10.351 de anunțuri cu dată sunt active de peste 180 de zile. Acestea sunt publicate neîntrerupt de mai bine de jumătate de an.

1,1 %prin muncă temporară

Mai puțin decât în restul pieței clinice, unde procentul este de 43,3 la sută. 124 din cele 11.556 de posturi din această selecție sunt publicate de firme de muncă temporară și de recrutare.

1,5posturi per angajator

7.675 de spitale, organizații și cabinete publică împreună 11.556 de posturi. Cine caută mai multe persoane în același timp caută altfel decât cine caută una singură.

Regional

Unde sunt posturile libere

11.556 posturi vacante în 95 regiuni poștale din Germania, plus distribuția pe profesie și pe sursă.

Bochum: 329 de posturi vacanteOsnabrück: 288 de posturi vacanteWürzburg: 243 de posturi vacanteAugsburg: 219 posturi vacanteRheine: 207 posturi vacanteMarburg: 203 posturi vacanteDüsseldorf: 203 posturi disponibileFürth: 202 posturi disponibileBad Friedrichshall: 196 posturi disponibileKöln: 191 posturi disponibileErlangen: 191 posturi disponibileMönchengladbach: 189 posturi disponibileStuttgart: 184 posturi disponibileReutlingen: 183 posturi disponibileAlzey: 178 posturi disponibileBaden-Baden: 176 de posturi vacanteGroßhansdorf: 173 de posturi vacanteBraunschweig: 163 posturi disponibileDortmund: 160 posturi disponibileBonn: 160 posturi disponibileHannover: 155 posturi disponibileWiesbaden: 153 posturi disponibileSpeyer: 151 de posturi vacanteBerlin: 149 posturi disponibileSaarbrücken: 148 posturi disponibileFreiburg im Breisgau: 148 posturi disponibileLeverkusen: 146 de posturi vacanteDuisburg: 144 posturi disponibileGöppingen: 142 de posturi vacanteKiel: 138 posturi disponibileAachen: 137 de posturi vacanteAschaffenburg: 134 posturi disponibilePfaffenhofen an der Ilm: 133 posturi disponibileLüneburg: 128 posturi disponibilePaderborn: 126 posturi disponibileBiberach an der Riß: 126 posturi disponibileWilhelmshaven: 125 posturi disponibileLimburg an der Lahn: 122 posturi disponibileHildesheim: 121 posturi disponibileRegensburg: 121 posturi disponibileMünchen: 114 posturi disponibileDeggendorf: 114 posturi disponibileLeipzig: 113 posturi disponibileMülheim an der Ruhr: 113 posturi disponibileBad Aibling: 113 posturi disponibileKassel: 112 posturi disponibileLippstadt: 111 posturi disponibileAsperg: 109 posturi disponibileSchwetzingen: 107 posturi disponibileDessau-Roßlau: 106 posturi disponibileBayreuth: 102 posturi disponibileVillingen-Schwenningen: 101 posturi disponibileMannheim: 95 posturi disponibileLandsberg am Lech: 95 posturi disponibilePotsdam: 94 posturi disponibileStadthagen: 94 posturi disponibileWuppertal: 94 posturi disponibileTeltow: 92 posturi disponibileDresden: 91 posturi disponibileGöttingen: 91 posturi disponibileKonstanz: 91 posturi vacanteBremerhaven: 90 posturi disponibileFrankfurt am Main: 89 posturi disponibileDarmstadt: 89 posturi disponibileIserlohn: 87 posturi disponibileOffenburg: 84 posturi disponibileErding: 83 posturi disponibileAltötting: 83 posturi disponibileMemmingen: 81 posturi disponibileJena: 80 posturi disponibileItzehoe: 77 posturi disponibileHamburg: 75 posturi disponibileFulda: 74 posturi disponibileLübeck: 73 posturi disponibileNabburg: 69 posturi disponibileErfurt: 69 posturi disponibileNeuruppin: 64 posturi disponibileTrier: 64 posturi disponibileMagdeburg: 63 posturi disponibileBad Soden am Taunus: 61 posturi disponibileBamberg: 60 posturi disponibileFrankfurt (Oder): 59 posturi disponibileRostock: 52 posturi disponibilePforzheim: 52 posturi disponibileDillenburg: 51 de posturi disponibileChemnitz, Sachsen: 45 posturi disponibileSchwedt/Oder: 44 posturi disponibileBremen: 43 posturi disponibileCelle: 43 posturi disponibileRöbel/Müritz: 40 posturi disponibileMeiningen: 36 posturi disponibileLangen (Hessen): 31 posturi disponibileCottbus: 27 posturi disponibileCod poștal 19: 27 posturi disponibileHoyerswerda: 24 posturi disponibile

Fiecare punct este o regiune de cod poștal din Germania. Suprafața corespunde numărului de posturi deschise, culoarea ponderii posturilor care așteaptă de peste 90 de zile. Un clic fixează o regiune. Numele este cel al celui mai mare oraș pe care îl numărăm în această regiune, nu denumirea oficială.

De unde provin cifrele

Toate sursele sunt publice. Publicăm din ele doar numărători, niciodată un anunț.

  • Bundesagentur für Arbeit58.140
  • EURES (serviciile publice de ocupare din UE)46.795
  • Paginile de carieră ale spitalelor14.104
  • Portaluri de specialitate2.984
  • Introduse manual24

Transparența salarială

64 din 11.556 de anunțuri indică o sumă.

Asta înseamnă 0,6 la sută. Alte 2.394 fac trimitere la un contract colectiv, fără a menționa o cifră. 9.098 nu spun nimic despre remunerație.

Se numără o sumă concretă în textul anunțului. O trimitere la TVöD, AVR sau un contract intern contează ca o categorie separată și nu ca lipsă de informație: este o informație, doar că nu una care răspunde.

Sumă concretă menționată: 64Doar trimitere la un contract colectiv: 2.394Fără informații despre remunerație: 9.0980,6 %cu sumă
  • Sumă concretă menționată640,6 %
  • Doar trimitere la un contract colectiv2.39420,7 %
  • Fără informații privind remunerația9.09878,7 %

Evoluție

De cât timp sunt deschise posturile vacante

Seria lunară a anunțurilor care sunt și azi deschise. Crește spre dreapta, iar doar unul dintre cele două motive este piața.

Octombrie 20261.721posturi încă disponibile din această lună
Octombrie 2024: 22Noiembrie 2024: 27Decembrie 2024: 20Ianuarie 2025: 47Februarie 2025: 53Martie 2025: 57Aprilie 2025: 54Mai 2025: 76Iunie 2025: 68Iulie 2025: 123August 2025: 101Septembrie 2025: 141Octombrie 2025: 161Noiembrie 2025: 215Decembrie 2025: 164Ianuarie 2026: 351Februarie 2026: 391Martie 2026: 441Aprilie 2026: 387Mai 2026: 509Iunie 2026: 679Iulie 2026: 974August 2026: 1.147Septembrie 2026: 2.113Octombrie 2026: 1.721

Două motive pentru care această curbă crește spre dreapta, și doar unul dintre ele este piața. În primul rând, pentru fiecare lună numărăm doar anunțurile care sunt și azi deschise . Ce a fost ocupat a dispărut, iar lunile mai vechi scad astfel sistematic. În al doilea rând, propria noastră acoperire s-a extins în această perioadă: paginile de carieră ale spitalelor s-au adăugat în septembrie 2026, iar numărul anunțurilor verificate în fiecare noapte a crescut în aceeași perioadă de la 4.000 la 20.000. O parte din creștere nu înseamnă deci mai multă piață, ci mai multă vizibilitate. O concluzie despre creștere se poate trage abia când există mai multe date de referință cu aceeași acoperire; prima este din 13.10.2026.

Analiză

De cât timp sunt deja deschise posturile

O durată medie lipsește aici în mod intenționat: ea crește cu fiecare zi în care nu se întâmplă nimic și ar arăta cu atât mai bine, cu cât piața merge mai prost. Distribuția arată același lucru în mod onest, plus ponderea prin muncă temporară.

Deschis de

sub 30 de zile: 2.97230 până la 90 de zile: 2.52590 până la 180 de zile: 1.915peste 180 de zile: 2.939fără dată: 1.20528,4 %peste 180 de zile
  • sub 30 de zile2.97228,7 %
  • 30 până la 90 de zile2.52524,4 %
  • 90 până la 180 de zile1.91518,5 %
  • peste 180 de zile2.93928,4 %
  • fără dată1.205—

Ponderea din cele 10.351 de anunțuri cu dată de publicare. Restul nu au dată și apar ca o categorie separată, în loc să reducă pe tăcute populația de referință.

Pentru comparație

Durata posturilor vacante în îngrijirea spitalicească269 de zile
Durata posturilor vacante în îngrijirea vârstnicilor296 de zile
Indicele de deficit pentru profesiile din îngrijire2,7 din 3

Bundesagentur für Arbeit, analiza deficitului de personal calificat, actualizat 2024. Către sursă

Nu este aceeași cifră. Bundesagentur măsoară durata vacanței încheiate, adică cât timp a fost deschis un post care în cele din urmă a fost ocupat. Noi măsurăm partea opusă: posturile care sunt încă deschise astăzi și de cât timp așteaptă. Cifra oficială arată cât durează o ocupare atunci când reușește. Această pagină arată cât de mult nu reușește în prezent.

Angajator sau muncă temporară

Direct de la angajator: 11.432Prin muncă temporară și intermediere: 1241,1 %prin muncă temporară
  • Direct de la angajator11.43298,9 %
  • Prin muncă temporară și intermediere1241,1 %

Firmele de muncă temporară sunt pe această piață angajatori ca și clinicile și publică ele însele anunțuri. Cifra nu judecă pe nimeni, ea descrie piața.

Concurență

Cu cine concurați pentru aceiași specialiști

Numărul anunțurilor nu spune încă cum arată concurența. O sută de posturi de la șaptezeci de unități înseamnă altceva decât o sută de la zece.

Cum se distribuie anunțurile

  • 6,2 %revin celor zece mai mari angajatori care publică anunțuri
  • 12,3 %celor cincizeci mai mari
  • 7.640de angajatori publică anunțuri în total

Anunțurile fără un nume de angajator analizabil nu sunt incluse aici; altfel ar fi cel mai mare publicator de anunțuri dintre toți.

Cât de des nu se ajunge la ocuparea unui post

226 din 11.457 de anunțuri apar a doua oară online

Adică 2,0 la sută. Dispăruseră deja o dată și au revenit.

Un indiciu, nu o dovadă. Un anunț poate dispărea și pentru că a expirat un contract cu portalul, pentru că sursa nu a fost accesibilă o perioadă scurtă sau pentru că textul a fost revizuit. Se măsoară o dispariție și o revenire, nu o angajare eșuată.

Pe specialități

Ce domenii de activitate susțin cererea

Cele 10 mai mari, numărate doar acolo unde în spate stau cel puțin trei angajatori diferiți. În plus, cât din acestea așteaptă de peste 90 de zile. Aceasta este diferența dintre o cerere mare și o lipsă reală.

Domeniu de activitateLibereAngajator> 90 de zile
Medicină dentară3.8673.29058,1 %
Radiologie17811527,0 %
Chirurgie de traumatologie și ortopedie14112335,5 %
Otorinolaringologie1119435,1 %
Ortodonție1039649,5 %
Dermatologie966833,3 %
Obstetrică-ginecologie948438,3 %
Cardiologie947822,3 %
Medicină internă847953,6 %
Urologie807336,3 %

Zone metropolitane

Orașe și districte cu cea mai mare nevoie

În frunte se află Berlin cu 350 de posturi libere. Sunt luate în calcul doar localitățile în spatele cărora stau cel puțin trei angajatori diferiți. Orice sub acest prag ar fi o afirmație despre o singură unitate, nu o statistică.

Orașe

OrașLibereAngajator> 90 de zile
Berlin350234133
Hamburg24212590
Osnabrück2102913
München20313350
Köln19412158
Düsseldorf15511367
Essen, Ruhr1537567
Stuttgart14411674
Hannover1147734
Münster, Westfalen1097652

Districte

DistrictLibereAngajator> 90 de zile
Kreisfreie Stadt Essen296195
Kreis Recklinghausen205129
Kreis Düren16264
Märkischer Kreis851112
Kreis Minden-Lübbecke72106
Rhein-Kreis Neuss672333
Kreis Soest60221
Orașul Bottrop6030
Städteregion Aachen451320
Kreis Warendorf41105

Structură

Cine publică anunțuri în Germania

Cifrele de mai sus reprezintă cererea. Aici vezi piața din spatele ei: unități din registrele oficiale și din anunțurile propriu-zise.

  • MVZ4.589
  • Unități de îngrijire3.812
  • Clinici2.755
  • Cabinete2.268
  • servicii de îngrijire1.153

Raport de piață

Medizinische Fachangestellte ca raport

Un document cu toți indicatorii acestei selecții, pentru a fi transmis și citat. Cu data de actualizare, metodologia și sursele pe aceeași pagină cu cifrele.

  • Posturi vacante, angajatori și posturi per angajator
  • Durata vacanței în cinci clase, cu încadrare oficială
  • Date salariale, ponderea muncii temporare și surse
  • Orașele cu cea mai mare nevoie

klinovo Monitorul pieței posturilor

Medizinische Fachangestellte · DACH

Actualizat: 17 octombrie 2026 · Colectat zilnic

Delimitare

RegiuneGermania, Austria, Elveția
Grup profesionalAsistent medical de cabinet (Medizinische Fachangestellte)
Specialitatetoate
Data de referință17 octombrie 2026
Populația analizată11.556 de anunțuri deschise

Indicatori

Posturi vacante11.556
Angajatori care recrutează7.675
Posturi per angajator1,5
Vacante de peste 90 de zile4.854 (42,0 %)

Constatări

  • 28,4 % deschise de peste jumătate de an. 2.939 din 10.351 de anunțuri cu dată sunt active de mai mult de 180 de zile. Sunt publicate neîntrerupt de peste jumătate de an.
  • 1,1 % prin muncă temporară. Mai puțin decât în restul pieței clinice, care se situează la 43,3 la sută. 124 din cele 11.556 de posturi din această selecție sunt publicate de firme de muncă temporară și de plasare.
  • 1,5 posturi per angajator. 7.675 de spitale, organizații și cabinete publică împreună 11.556 de posturi. Cine caută mai multe în același timp caută altfel decât cine caută unul singur.

De cât timp sunt vacante posturile

Deschis dePosturiPondere
sub 30 de zile2.97228,7 %
30 până la 90 de zile2.52524,4 %
90 până la 180 de zile1.91518,5 %
peste 180 de zile2.93928,4 %
fără dată1.205—

Încadrare

Durata posturilor vacante în îngrijirea spitalicească269 de zile
Durata posturilor vacante în îngrijirea vârstnicilor296 de zile
Indicele de deficit pentru profesiile din îngrijire2,7 din 3

Bundesagentur für Arbeit, analiza deficitului de personal calificat, situația din 2024.

Aici se încheie previzualizarea. Raportul complet conține în plus: încadrarea față de durata oficială a vacanței în formulare integrală, cine recrutează (angajatori față de muncă temporară), orașele cu cea mai mare nevoie, toate sursele cu număr de anunțuri, precum și metodologia, delimitarea și formula de citare.

Previzualizarea documentului. Șapte secțiuni, plus metodologie, surse și formula de citare.

Folosim adresa dumneavoastră pentru acest raport. Detalii în politica de confidențialitate.

Întrebări și răspunsuri

Cum se numără

Întrebările care ni se pun despre această colectare de date, împreună cu răspunsurile. Inclusiv cele incomode.

Ce anume se numără aici?

Posturile publicate public în domeniul sănătății care mai puteau fi găsite la data de referință. Se numără anunțul, nu postul din schemă: un post care dispare de la sursa sa nu mai este luat în calcul începând cu rularea următoare.

De unde provin datele?

De pe portalul de locuri de muncă al Bundesagentur für Arbeit, de pe portalul EURES al Uniunii Europene, de pe paginile de carieră ale instituțiilor înseși și de pe câteva portaluri de specialitate. Pentru structura instituțiilor se adaugă registrele oficiale. Toate sursele sunt publice, iar cifrele pe fiecare sursă sunt prezentate separat pe această pagină.

Cât de des se numără?

O dată pe noapte. Fiecare dată de referință se păstrează, pentru ca evoluția în timp să poată fi urmărită, în loc ca o imagine de moment să o suprascrie pe cea anterioară.

Cât de completă este colectarea?

Măsurat la 14 octombrie 2026, monitorul înregistrează în domeniul îngrijirii din Germania 45.246 de posturi vacante; Bundesagentur înregistrează 49.426 în aceleași domenii profesionale. Acestea reprezintă circa 92 la sută din stocul lor. Nu este un grad de acoperire: avem anunțuri care nu apar acolo și ne lipsesc unele care apar. Iar ambele cifre sunt mai mici decât necesarul real, pentru că departe de fiecare post vacant este publicat public.

Același post este numărat de mai multe ori?

Se poate întâmpla, pentru că același post poate apărea pe mai multe portaluri. Numărăm pe fiecare sursă și prezentăm sursele separat, în loc să pretindem o eliminare a duplicatelor pe care nu o putem dovedi. Cine are nevoie de o limită inferioară ia cea mai mare sursă individuală; cine are nevoie de o limită superioară, suma.

De ce lipsesc complet unele regiuni, orașe sau specialități?

Pentru că în spatele lor stau mai puțin de trei angajatori diferiți. Orice sub acest prag ar fi o afirmație despre o singură instituție, nu o statistică. Limita este fixată în colectarea datelor însăși, nu în afișare: ceea ce baza de date nu furnizează, nicio vizualizare nu poate dezvălui.

Se publică anunțuri sau angajatori individuali?

Nu. Niciun anunț individual, niciun nume de angajator, nicio adresă. Monitorul afișează exclusiv numărători. klinovo nu publică anunțuri ale terților.

De ce nu apare aici o durată medie a posturilor vacante?

Pentru că ea crește cu fiecare zi în care nu se întâmplă nimic și ar arăta cu atât mai bine cu cât piața merge mai prost. În locul ei apare distribuția pe cinci clase. Anunțurile fără dată de publicare formează o clasă separată, în loc să micșoreze pe tăcute populația de referință.

Este aceeași cifră ca durata vacanței calculată de Agenția Federală pentru Ocuparea Forței de Muncă?

Nu, este exact reversul. Agenția Federală măsoară durata vacanței încheiate, adică cât timp a fost deschis un post care în final a fost ocupat. Acest monitor măsoară posturile care sunt deschise și astăzi și de cât timp așteaptă. Cifra oficială spune cât durează o ocupare atunci când reușește. Această pagină arată cât de mult nu reușește în acest moment.

Se poate citi creșterea pieței din seria lunară?

Încă nu. Curba urcă spre dreapta, iar doar unul dintre cele două motive este piața. Pentru fiecare lună sunt numărate doar anunțurile care sunt deschise și astăzi, motiv pentru care lunile mai vechi scad sistematic. În același timp, propria noastră acoperire s-a extins în această perioadă. O afirmație despre creștere se poate formula abia când vor exista mai multe date de referință cu aceeași acoperire.

Pot cita aceste cifre?

Da, cu indicarea sursei: klinovo Stellenmarkt-Monitor, plus data de referință. Fiecare selecție poate fi descărcată ca raport, cu metodologie și data datelor. Dacă aveți nevoie de o analiză pentru o anumită regiune sau grupă profesională care nu apare aici, ne-o puteți solicita.

Verificarea anunțului

Unul dintre aceste anunțuri este poate al dumneavoastră.

Până aici a fost o statistică despre piață. Este și una despre dumneavoastră: 4.854 dintre cele 11.556 de posturi de Medizinische Fachangestelltesunt publicate de peste 90 de zile, iar 9.098 nu spun absolut nimic despre salarizare. Fiecare dintre ele a fost scrisă de cineva.

Distribuția a 40.000 de anunțuri verificate pe scala verificării anunțurilor. Mediană 41 din 100, cel mai bun anunț măsurat 85. Peste 80 de puncte obțin 58 de anunțuri, adică unul din 690. Stare: 14 octombrie 2026.