Monitorul pieței de joburi

Asistenți medicali în cabinet (MFA):
numărate zilnic.

Câte posturi sunt în prezent deschise în sistemul sanitar, unde se află și de cât timp. Numărate din anunțurile publice ale Agenției Federale pentru Ocuparea Forței de Muncă, din portalul EURES al UE și de pe paginile de carieră ale unităților medicale. Actualizat: 17 octombrie 2026.

1.130posturi disponibile
până la 838angajatori care publică anunțuri
520dintre ele deschise de peste 90 de zile

Rază de 50 km în jurul orașului Bochum, 7 regiuni de cod poștal. Monitorul calculează regional la nivelul codului poștal din două cifre. O regiune este inclusă în întregime de îndată ce centrul ei se află în rază; o regiune poștală germană are o lățime de circa 30 km. Raza este astfel o aproximare, nu o limită administrativă. Toate secțiunile de sub hartă se referă la această rază: durata vacanței, indicarea salariului, munca temporară și evoluția.

Resetează raza

Resetează raza
29,7 %deschise de peste jumătate de an

311 din 1.047 de anunțuri cu dată sunt active de mai bine de 180 de zile. Sunt publicate neîntrerupt de peste jumătate de an.

0,0 %prin muncă temporară

Mai puțin decât în restul pieței clinice, unde ponderea este de 43,3 la sută. 0 din cele 1.126 de posturi din această selecție sunt publicate de firme de muncă temporară și de intermediere.

1,5posturi per angajator

7.675 de spitale, organizații și cabinete publică împreună 11.556 de posturi. Cine caută mai multe persoane în același timp caută altfel decât cine caută una singură.

Regional

Unde sunt posturile vacante: 50 km în jurul orașului Bochum

1.130 posturi disponibile în 7 regiuni de cod poștal pe o rază de 50 km în jurul orașului Bochum. Alături, harta arată întreaga țară pentru comparație.

Bochum: 329 de posturi vacanteDüsseldorf: 203 posturi disponibileDortmund: 160 posturi disponibileDuisburg: 144 posturi disponibileMülheim an der Ruhr: 113 posturi disponibileWuppertal: 94 posturi disponibileIserlohn: 87 posturi disponibile

Resetează raza

Fiecare punct este o regiune de cod poștal din Germania. Suprafața corespunde numărului de posturi vacante, culoarea arată ponderea posturilor care așteaptă de peste 90 de zile. Un clic fixează o regiune. Numele este cel al celui mai mare oraș pe care îl numărăm în această regiune, nu denumirea oficială a regiunii. Inelul reprezintă exact suprafața luată în calcul. Măsurarea se face de la centru la centru al regiunilor de cod poștal, cu un adaos de 20 la sută la distanța în linie dreaptă, ca aproximare a traseului rutier. Este o estimare, nu o distanță parcursă efectiv.

De unde provin cifrele (la nivel național)

Toate sursele sunt publice. Publicăm din ele doar numărători, niciodată un anunț.

  • Bundesagentur für Arbeit58.140
  • EURES (serviciile publice de ocupare din UE)46.795
  • Paginile de carieră ale spitalelor14.104
  • Portaluri de specialitate2.984
  • Introduse manual24

Transparența salarială

10 din 1.127 de anunțuri menționează o sumă.

Adică 0,9 la sută. Alte 210 trimit la un contract colectiv, fără să indice o cifră. 907 nu spun absolut nimic despre remunerație.

Se numără o sumă concretă în textul anunțului. O trimitere la TVöD, AVR sau un contract intern contează ca o categorie separată și nu ca lipsă de informație: este o informație, doar că nu una care răspunde.

Sumă concretă indicată: 10Doar trimitere la un contract colectiv: 210Fără informații despre remunerație: 9070,9 %cu sumă
  • Sumă concretă indicată100,9 %
  • Doar trimitere la un contract colectiv21018,6 %
  • Fără informații despre remunerație90780,5 %

Evoluție

De cât timp sunt deschise posturile vacante

Seria lunară a anunțurilor care sunt și azi deschise. Crește spre dreapta, iar doar unul dintre cele două motive este piața.

octombrie 2026138posturi din această lună încă disponibile
Octombrie 2025: 18Noiembrie 2025: 6Decembrie 2025: 13ianuarie 2026: 32februarie 2026: 36Martie 2026: 57aprilie 2026: 39mai 2026: 40Iunie 2026: 79iulie 2026: 111august 2026: 130Septembrie 2026: 213octombrie 2026: 138

Două motive pentru care această curbă crește spre dreapta, și doar unul dintre ele este piața. În primul rând, pentru fiecare lună numărăm doar anunțurile care sunt și azi deschise . Ce a fost ocupat a dispărut, iar lunile mai vechi scad astfel sistematic. În al doilea rând, propria noastră acoperire s-a extins în această perioadă: paginile de carieră ale spitalelor s-au adăugat în septembrie 2026, iar numărul anunțurilor verificate în fiecare noapte a crescut în aceeași perioadă de la 4.000 la 20.000. O parte din creștere nu înseamnă deci mai multă piață, ci mai multă vizibilitate. O concluzie despre creștere se poate trage abia când există mai multe date de referință cu aceeași acoperire; prima este din 13.10.2026.

Analiză

De cât timp sunt deja deschise posturile

O durată medie lipsește aici în mod intenționat: ea crește cu fiecare zi în care nu se întâmplă nimic și ar arăta cu atât mai bine, cu cât piața merge mai prost. Distribuția arată același lucru în mod onest, plus ponderea prin muncă temporară.

Deschis de

sub 30 de zile: 27430 până la 90 de zile: 25390 până la 180 de zile: 209peste 180 de zile: 311fără dată: 7129,7 %peste 180 de zile
  • sub 30 de zile27426,2 %
  • 30 până la 90 de zile25324,2 %
  • 90 până la 180 de zile20920,0 %
  • peste 180 de zile31129,7 %
  • fără dată71—

Pondere din cele 1.047 de anunțuri cu dată de publicare. Celelalte nu au o dată și apar alături, ca o categorie separată, în loc să reducă pe nesimțite totalul de referință.

Pentru comparație

Durata posturilor vacante în îngrijirea spitalicească269 de zile
Durata posturilor vacante în îngrijirea vârstnicilor296 de zile
Indicele de deficit pentru profesiile din îngrijire2,7 din 3

Bundesagentur für Arbeit, analiza deficitului de personal calificat, actualizat 2024. Către sursă

Nu este aceeași cifră. Bundesagentur măsoară durata vacanței încheiate, adică cât timp a fost deschis un post care în cele din urmă a fost ocupat. Noi măsurăm partea opusă: posturile care sunt încă deschise astăzi și de cât timp așteaptă. Cifra oficială arată cât durează o ocupare atunci când reușește. Această pagină arată cât de mult nu reușește în prezent.

Angajator sau muncă temporară

Direct de la angajator: 1.1260,0 %prin muncă temporară
  • Direct de la angajator1.126100,0 %

Firmele de muncă temporară sunt pe această piață angajatori ca și clinicile și publică ele însele anunțuri. Cifra nu judecă pe nimeni, ea descrie piața.

Concurență

Cu cine concurați pentru aceiași specialiști

Numărul anunțurilor nu spune încă cum arată concurența. O sută de posturi de la șaptezeci de unități înseamnă altceva decât o sută de la zece.

Cum se distribuie anunțurile

  • 6,2 %revin celor zece mai mari angajatori care publică anunțuri
  • 12,3 %celor cincizeci mai mari
  • 7.640de angajatori publică anunțuri în total

Anunțurile fără un nume de angajator analizabil nu sunt incluse aici; altfel ar fi cel mai mare publicator de anunțuri dintre toți.

Cât de des nu se ajunge la ocuparea unui post

226 din 11.457 de anunțuri apar a doua oară online

Adică 2,0 la sută. Dispăruseră deja o dată și au revenit.

Un indiciu, nu o dovadă. Un anunț poate dispărea și pentru că a expirat un contract cu portalul, pentru că sursa nu a fost accesibilă o perioadă scurtă sau pentru că textul a fost revizuit. Se măsoară o dispariție și o revenire, nu o angajare eșuată.

Pe specialități

Ce domenii de activitate susțin cererea

Cele 10 mai mari, numărate doar acolo unde în spate stau cel puțin trei angajatori diferiți. În plus, cât din acestea așteaptă de peste 90 de zile. Aceasta este diferența dintre o cerere mare și o lipsă reală.

Domeniu de activitateLibereAngajator> 90 de zile
Medicină dentară3.8673.29058,1 %
Radiologie17811527,0 %
Chirurgie de traumatologie și ortopedie14112335,5 %
Otorinolaringologie1119435,1 %
Ortodonție1039649,5 %
Dermatologie966833,3 %
Obstetrică-ginecologie948438,3 %
Cardiologie947822,3 %
Medicină internă847953,6 %
Urologie807336,3 %

Zone metropolitane

Orașe și districte cu cea mai mare nevoie

În frunte se află Berlin cu 350 de posturi libere. Sunt luate în calcul doar localitățile în spatele cărora stau cel puțin trei angajatori diferiți. Orice sub acest prag ar fi o afirmație despre o singură unitate, nu o statistică.

Orașe

OrașLibereAngajator> 90 de zile
Berlin350234133
Hamburg24212590
Osnabrück2102913
München20313350
Köln19412158
Düsseldorf15511367
Essen, Ruhr1537567
Stuttgart14411674
Hannover1147734
Münster, Westfalen1097652

Districte

DistrictLibereAngajator> 90 de zile
Kreisfreie Stadt Essen296195
Kreis Recklinghausen205129
Kreis Düren16264
Märkischer Kreis851112
Kreis Minden-Lübbecke72106
Rhein-Kreis Neuss672333
Kreis Soest60221
Orașul Bottrop6030
Städteregion Aachen451320
Kreis Warendorf41105

Structură

Cine publică anunțuri în Germania

Cifrele de mai sus reprezintă cererea. Aici vezi piața din spatele ei: unități din registrele oficiale și din anunțurile propriu-zise.

  • MVZ4.589
  • Unități de îngrijire3.812
  • Clinici2.755
  • Cabinete2.268
  • servicii de îngrijire1.153

Raport de piață

Medizinische Fachangestellte ca raport

Un document cu toți indicatorii acestei selecții, pentru a fi transmis și citat. Cu data de actualizare, metodologia și sursele pe aceeași pagină cu cifrele.

  • Posturi vacante, angajatori și posturi per angajator
  • Durata vacanței în cinci clase, cu încadrare oficială
  • Date salariale, ponderea muncii temporare și surse
  • Orașele cu cea mai mare nevoie

klinovo Monitorul pieței posturilor

Medizinische Fachangestellte · DACH

Actualizat: 17 octombrie 2026 · Colectat zilnic

Delimitare

RegiuneGermania, Austria, Elveția
Grup profesionalAsistent medical de cabinet (Medizinische Fachangestellte)
Specialitatetoate
Rază50 km în jurul Bochum
Data de referință17 octombrie 2026
Populația analizată11.556 de anunțuri deschise

Indicatori

Posturi vacante11.556
Angajatori care recrutează7.675
Posturi per angajator1,5
Vacante de peste 90 de zile4.854 (42,0 %)

Constatări

  • 29,7 % deschise de peste jumătate de an. 311 din 1.047 de anunțuri cu dată sunt active de mai bine de 180 de zile. Sunt publicate neîntrerupt de peste jumătate de an.
  • 0,0 % prin muncă temporară. Mai puțin decât în restul pieței clinice, unde ponderea este de 43,3 la sută. 0 din cele 1.126 de posturi din această selecție sunt publicate de firme de muncă temporară și de intermediere.
  • 1,5 posturi per angajator. 7.675 de spitale, organizații și cabinete publică împreună 11.556 de posturi. Cine caută mai multe în același timp caută altfel decât cine caută unul singur.

De cât timp sunt vacante posturile

Deschis dePosturiPondere
sub 30 de zile27426,2 %
30 până la 90 de zile25324,2 %
90 până la 180 de zile20920,0 %
peste 180 de zile31129,7 %
fără dată71—

Încadrare

Durata posturilor vacante în îngrijirea spitalicească269 de zile
Durata posturilor vacante în îngrijirea vârstnicilor296 de zile
Indicele de deficit pentru profesiile din îngrijire2,7 din 3

Bundesagentur für Arbeit, analiza deficitului de personal calificat, situația din 2024.

Aici se încheie previzualizarea. Raportul complet conține în plus: încadrarea față de durata oficială a vacanței în formulare integrală, cine recrutează (angajatori față de muncă temporară), orașele cu cea mai mare nevoie, toate sursele cu număr de anunțuri, precum și metodologia, delimitarea și formula de citare.

Previzualizarea documentului. Șapte secțiuni, plus metodologie, surse și formula de citare.

Folosim adresa dumneavoastră pentru acest raport. Detalii în politica de confidențialitate.

Întrebări și răspunsuri

Cum se numără

Întrebările care ni se pun despre această colectare de date, împreună cu răspunsurile. Inclusiv cele incomode.

Ce anume se numără aici?

Posturile publicate public în domeniul sănătății care mai puteau fi găsite la data de referință. Se numără anunțul, nu postul din schemă: un post care dispare de la sursa sa nu mai este luat în calcul începând cu rularea următoare.

De unde provin datele?

De pe portalul de locuri de muncă al Bundesagentur für Arbeit, de pe portalul EURES al Uniunii Europene, de pe paginile de carieră ale instituțiilor înseși și de pe câteva portaluri de specialitate. Pentru structura instituțiilor se adaugă registrele oficiale. Toate sursele sunt publice, iar cifrele pe fiecare sursă sunt prezentate separat pe această pagină.

Cât de des se numără?

O dată pe noapte. Fiecare dată de referință se păstrează, pentru ca evoluția în timp să poată fi urmărită, în loc ca o imagine de moment să o suprascrie pe cea anterioară.

Cât de completă este colectarea?

Măsurat la 14 octombrie 2026, monitorul înregistrează în domeniul îngrijirii din Germania 45.246 de posturi vacante; Bundesagentur înregistrează 49.426 în aceleași domenii profesionale. Acestea reprezintă circa 92 la sută din stocul lor. Nu este un grad de acoperire: avem anunțuri care nu apar acolo și ne lipsesc unele care apar. Iar ambele cifre sunt mai mici decât necesarul real, pentru că departe de fiecare post vacant este publicat public.

Același post este numărat de mai multe ori?

Se poate întâmpla, pentru că același post poate apărea pe mai multe portaluri. Numărăm pe fiecare sursă și prezentăm sursele separat, în loc să pretindem o eliminare a duplicatelor pe care nu o putem dovedi. Cine are nevoie de o limită inferioară ia cea mai mare sursă individuală; cine are nevoie de o limită superioară, suma.

De ce lipsesc complet unele regiuni, orașe sau specialități?

Pentru că în spatele lor stau mai puțin de trei angajatori diferiți. Orice sub acest prag ar fi o afirmație despre o singură instituție, nu o statistică. Limita este fixată în colectarea datelor însăși, nu în afișare: ceea ce baza de date nu furnizează, nicio vizualizare nu poate dezvălui.

Se publică anunțuri sau angajatori individuali?

Nu. Niciun anunț individual, niciun nume de angajator, nicio adresă. Monitorul afișează exclusiv numărători. klinovo nu publică anunțuri ale terților.

De ce nu apare aici o durată medie a posturilor vacante?

Pentru că ea crește cu fiecare zi în care nu se întâmplă nimic și ar arăta cu atât mai bine cu cât piața merge mai prost. În locul ei apare distribuția pe cinci clase. Anunțurile fără dată de publicare formează o clasă separată, în loc să micșoreze pe tăcute populația de referință.

Este aceeași cifră ca durata vacanței calculată de Agenția Federală pentru Ocuparea Forței de Muncă?

Nu, este exact reversul. Agenția Federală măsoară durata vacanței încheiate, adică cât timp a fost deschis un post care în final a fost ocupat. Acest monitor măsoară posturile care sunt deschise și astăzi și de cât timp așteaptă. Cifra oficială spune cât durează o ocupare atunci când reușește. Această pagină arată cât de mult nu reușește în acest moment.

Se poate citi creșterea pieței din seria lunară?

Încă nu. Curba urcă spre dreapta, iar doar unul dintre cele două motive este piața. Pentru fiecare lună sunt numărate doar anunțurile care sunt deschise și astăzi, motiv pentru care lunile mai vechi scad sistematic. În același timp, propria noastră acoperire s-a extins în această perioadă. O afirmație despre creștere se poate formula abia când vor exista mai multe date de referință cu aceeași acoperire.

Pot cita aceste cifre?

Da, cu indicarea sursei: klinovo Stellenmarkt-Monitor, plus data de referință. Fiecare selecție poate fi descărcată ca raport, cu metodologie și data datelor. Dacă aveți nevoie de o analiză pentru o anumită regiune sau grupă profesională care nu apare aici, ne-o puteți solicita.

Verificarea anunțului

Unul dintre aceste anunțuri este poate al dumneavoastră.

Până aici a fost o statistică despre piață. Este și una despre dumneavoastră: 4.854 din cele 11.556 Medizinische Fachangestelltede posturi sunt deschise de peste 90 de zile, iar 907 nu spun absolut nimic despre remunerație. Fiecare dintre ele a fost scrisă de cineva.

Distribuția a 40.000 de anunțuri verificate pe scala verificării anunțurilor. Mediană 41 din 100, cel mai bun anunț măsurat 85. Peste 80 de puncte obțin 58 de anunțuri, adică unul din 690. Stare: 14 octombrie 2026.