Monitor rynku pracy

Służba lekarska:
liczone codziennie.

Ile stanowisk w ochronie zdrowia jest obecnie wolnych, gdzie się znajdują i od jak dawna. Policzone na podstawie publicznych ogłoszeń Federalnej Agencji Pracy, portalu EURES Unii Europejskiej oraz stron karier placówek. Stan na: 17 października 2026.

655wolnych stanowisk
nawet 53pracodawców, którzy publikują ogłoszenia
27z nich otwartych dłużej niż 90 dni

Promień 50 km wokół Osnabrück, jeden region pocztowy. Monitor liczy regionalnie na poziomie dwucyfrowego kodu pocztowego. Region liczy się w całości, gdy jego środek znajduje się w promieniu; niemiecki region wiodący ma około 30 km szerokości. Promień jest więc przybliżeniem, a nie granicą miasta. Wszystkie sekcje poniżej mapy dotyczą tego promienia: czas trwania wakatu, informacja o wynagrodzeniu, praca tymczasowa i przebieg.

Zresetuj promień

Zresetuj promień
14,9 %otwarte dłużej niż pół roku

15 ze 101 ogłoszeń z datą jest publikowanych od ponad 180 dni. Pozostają nieprzerwanie otwarte od ponad pół roku.

0,0 %przez pracę tymczasową

Mniej niż na pozostałym rynku klinicznym, gdzie wskaźnik wynosi 41,2 procent. 0 z 655 stanowisk w tym wyborze publikują agencje pracy tymczasowej i pośrednicy.

15,2 %u dziesięciu największych ogłoszeniodawców

Rynek jest skoncentrowany: dziesięć placówek lub sieci odpowiada za 2.152 z 14.152 ogłoszeń. Kto tu szuka, konkuruje z kilkoma dużymi graczami, a nie z wieloma małymi.

7,1 %pojawia się w sieci po raz drugi

1.007 ogłoszeń już raz zniknęło i wróciło. To wskazówka, że rekrutacja nie doszła do skutku, ale nie dowód: ogłoszenie może zniknąć na krótko również z powodu wygasłej umowy z portalem.

5,0stanowisk na pracodawcę

4.530 szpitali, podmiotów prowadzących i praktyk oferuje łącznie 22.757 stanowisk. Kto szuka kilku osób naraz, szuka inaczej niż ten, kto szuka jednej.

Regionalnie

Gdzie są wolne stanowiska: 50 km wokół Osnabrück

655 wolnych stanowisk w jednym regionie pocztowym w promieniu 50 km od miasta Osnabrück. Obok mapa pokazuje cały kraj dla porównania.

Osnabrück: 655 wolnych stanowisk

Zresetuj promień

Każdy punkt to region pocztowy w Niemczech. Powierzchnia odpowiada liczbie wolnych stanowisk, kolor udziałowi ofert czekających dłużej niż 90 dni. Kliknięcie utrwala region. Nazwa to największe miasto, które liczymy w tym regionie, a nie jego oficjalne oznaczenie. Pierścień to dokładnie ta powierzchnia, która została policzona. Mierzymy od środka do środka regionów pocztowych, z narzutem 20 procent na odległość w linii prostej jako przybliżenie przebiegu dróg. To szacunek, a nie faktycznie przejechana trasa.

Skąd pochodzą dane (w całym kraju)

Wszystkie źródła są publicznie dostępne. Publikujemy z nich wyłącznie zestawienia liczbowe, nigdy samego ogłoszenia.

  • Bundesagentur für Arbeit58.140
  • EURES (urzędy pracy UE)46.795
  • Strony kariery placówek14.104
  • Portale branżowe2.984
  • Wprowadzone ręcznie24

Przejrzystość wynagrodzeń

5 z 655 ogłoszeń podaje konkretną kwotę.

To 0,8 procent. Kolejne 25 powołuje się na układ zbiorowy, nie podając żadnej liczby. 625 nie mówi o wynagrodzeniu nic.

Liczy się konkretna kwota w treści ogłoszenia. Odniesienie do TVöD, AVR lub układu zakładowego traktujemy jako osobną kategorię, a nie jako brak danych: to informacja, tylko że bez odpowiedzi.

Podana konkretna kwota: 5Tylko odniesienie do układu zbiorowego: 25Brak informacji o wynagrodzeniu: 6250,8 %z kwotą
  • Podana konkretna kwota50,8 %
  • Tylko odniesienie do układu zbiorowego253,8 %
  • Brak informacji o wynagrodzeniu62595,4 %

Przebieg

Od kiedy otwarte są wolne stanowiska

Zestawienie miesięczne ogłoszeń, które nadal są otwarte. Rośnie w prawo, a tylko jeden z dwóch powodów to rynek.

Październik 202645wciąż wolnych stanowisk z tego miesiąca
Kwiecień 2026: 4Czerwiec 2026: 3Lipiec 2026: 7Sierpień 2026: 7Wrzesień 2026: 21Październik 2026: 45

Są dwa powody, dla których ta krzywa rośnie w prawo, i tylko jeden z nich to rynek. Po pierwsze, dla każdego miesiąca liczymy wyłącznie ogłoszenia, które są otwarte do dziś . To, co zostało obsadzone, znika, dlatego starsze miesiące systematycznie spadają. Po drugie, w tym okresie poszerzył się nasz własny zasięg: strony kariery szpitali doszły we wrześniu 2026, a liczba ogłoszeń sprawdzanych każdej nocy wzrosła w tym samym czasie z 4.000 do 20.000. Część wzrostu to zatem nie większy rynek, lecz lepsza widoczność. Wniosek o wzroście można wyciągnąć dopiero wtedy, gdy dostępnych będzie kilka dat porównawczych o tym samym zasięgu; pierwsza pochodzi z 13.10.2026.

Analiza

Jak długo stanowiska są już otwarte

Świadomie nie podajemy tu średniego czasu: rośnie on z każdym dniem, w którym nic się nie dzieje, i byłby tym lepszy, im gorzej działa rynek. Rozkład pokazuje to samo w sposób uczciwy, a do tego udział pracy tymczasowej.

Otwarte od

poniżej 30 dni: 6030 do 90 dni: 1490 do 180 dni: 12dłużej niż 180 dni: 1514,9 %ponad 180 dni
  • poniżej 30 dni6059,4 %
  • 30 do 90 dni1413,9 %
  • 90 do 180 dni1211,9 %
  • dłużej niż 180 dni1514,9 %

Udział wśród 101 ogłoszeń z datą publikacji. Pozostałe jej nie mają i tworzą osobną kategorię, zamiast po cichu zmniejszać populację odniesienia.

Dla porównania

Czas wakatu w pielęgniarstwie szpitalnym269 dni
Czas wakatu w opiece nad seniorami296 dni
Wskaźnik niedoboru w zawodach pielęgniarskich2,7 z 3

Bundesagentur für Arbeit, analiza niedoboru kadr fachowych, stan na 2024. Do źródła

To nie jest ta sama liczba. Bundesagentur mierzy zakończony czas wakatu, czyli jak długo było otwarte stanowisko, które ostatecznie zostało obsadzone. My mierzymy drugą stronę: stanowiska, które dziś nadal są otwarte, i jak długo już czekają. Oficjalna liczba mówi, ile trwa obsadzenie, gdy się udaje. Ta strona pokazuje, jak wiele właśnie się nie udaje.

Pracodawca czy praca tymczasowa

Bezpośrednio od pracodawcy: 6550,0 %przez pracę tymczasową
  • Bezpośrednio od pracodawcy655100,0 %

Agencje pracy tymczasowej są na tym rynku pracodawcami tak samo jak kliniki i same publikują ogłoszenia. Ta liczba nikogo nie ocenia, tylko opisuje rynek.

Konkurencja

Z kim konkurują Państwo o tych samych specjalistów

Liczba ogłoszeń jeszcze nie mówi, jak wygląda konkurencja. Sto stanowisk od siedemdziesięciu placówek to coś innego niż sto od dziesięciu.

Jak rozkładają się ogłoszenia

  • 15,2 %przypada na dziesięciu największych ogłoszeniodawców
  • 26,4 %na pięćdziesięciu największych
  • 4.066pracodawców publikuje ogłoszenia łącznie

Ogłoszenia bez możliwej do analizy nazwy pracodawcy nie są tu uwzględniane; w przeciwnym razie byłyby największym ogłoszeniodawcą w ogóle.

Jak często obsadzenie nie dochodzi do skutku

1.007 z 14.152 ogłoszeń pojawia się w sieci po raz drugi

To 7,1 procent. Zniknęły już raz i wróciły.

Wskazówka, nie dowód. Ogłoszenie może zniknąć również dlatego, że wygasła umowa z portalem, źródło było chwilowo niedostępne albo tekst został przeredagowany. Mierzymy zniknięcie i powrót, a nie nieudaną rekrutację.

Specjalistycznie

Które obszary pracy generują zapotrzebowanie

Największych 10 , liczonych tylko tam, gdzie stoi za nimi co najmniej trzech różnych pracodawców. Do tego informacja, ile z nich czeka dłużej niż 90 dni. To różnica między dużym zapotrzebowaniem a prawdziwym niedoborem.

Obszar pracyWolnePracodawca> 90 dni
Choroby wewnętrzne3.28560414,5 %
Psychiatria i psychoterapia1.58860823,2 %
Anestezjologia1.15529539,3 %
Stomatologia91858235,2 %
Medycyna rodzinna87741622,9 %
Chirurgia urazowa i ortopedia70041722,9 %
Ginekologia i położnictwo58521714,2 %
Neurologia57429224,6 %
Radiologia52623419,4 %
Okulistyka42111814,0 %

Aglomeracje

Miasta i powiaty o największym zapotrzebowaniu

Na czele Osnabrück z 581 wolnymi miejscami pracy. Liczone są tylko miejscowości, za którymi stoi co najmniej trzech różnych pracodawców. Wszystko poniżej byłoby informacją o jednej placówce, a nie statystyką.

Miasta

MiastoWolnePracodawca> 90 dni
Osnabrück581207
Berlin46316892
Hamburg2968350
Heilbronn1884105
Köln1615933
München1487323
Stuttgart1345020
Konstanz12992
Dillenburg12054
Essen, Ruhr1082434

Powiaty

PowiatWolnePracodawca> 90 dni
Kreisfreie Stadt Essen296195
Kreis Recklinghausen205129
Kreis Düren16264
Märkischer Kreis851112
Kreis Minden-Lübbecke72106
Rhein-Kreis Neuss672333
Kreis Soest60221
Miasto na prawach powiatu Bottrop6030
Städteregion Aachen451320
Kreis Warendorf41105

Struktura

Kto publikuje ogłoszenia w Niemczech

Powyższe liczby to popyt. To jest rynek, który za nim stoi: placówki z oficjalnych rejestrów i z samych ogłoszeń.

  • MVZ4.589
  • Placówki opiekuńcze3.812
  • Kliniki2.755
  • Praktyki lekarskie2.268
  • opieka domowa1.153

Raport rynkowy

Służba lekarska jako raport

Dokument ze wszystkimi wskaźnikami tego wyboru, do przekazywania i cytowania. Ze stanem na dany dzień, metodyką i źródłami na tej samej stronie co liczby.

  • Wolne stanowiska, pracodawcy i liczba ofert na pracodawcę
  • Czas trwania wakatu w pięciu klasach, z klasyfikacją urzędową
  • Dane o wynagrodzeniach, udział pracy tymczasowej i źródła
  • Miasta o największym zapotrzebowaniu

klinovo Monitor rynku pracy

Służba lekarska · DACH

Stan na: 17 października 2026 · Dane zbierane codziennie

Zakres

RegionNiemcy, Austria, Szwajcaria
Grupa zawodowaPersonel lekarski
Specjalizacjawszystkie
Promień50 km wokół Osnabrück
Dzień odniesienia17 października 2026
Populacja22.757 otwartych ogłoszeń

Wskaźniki

Wolne stanowiska22.757
Pracodawcy publikujący ogłoszenia4.530
ofert na pracodawcę5,0
Otwarte dłużej niż 90 dni4.356 (19,1 %)

Wyniki

  • 14,9 % otwarte dłużej niż pół roku. 15 ze 101 ogłoszeń z datą jest publikowanych od ponad 180 dni. Pozostają nieprzerwanie otwarte od ponad pół roku.
  • 0,0 % przez agencje pracy tymczasowej. Mniej niż na pozostałym rynku klinicznym, gdzie wskaźnik wynosi 41,2 procent. 0 z 655 stanowisk w tym wyborze publikują agencje pracy tymczasowej i pośrednicy.
  • 15,2 % przypada na dziesięciu największych ogłoszeniodawców. Skoncentrowany rynek: dziesięć placówek lub sieci publikuje 2.152 z 14.152 ogłoszeń. Kto tu szuka, konkuruje z kilkoma dużymi graczami, a nie z wieloma małymi.
  • 7,1 % pojawia się w sieci po raz drugi. 1.007 ogłoszeń już raz zniknęło i wróciło. To wskazówka, że obsadzenie stanowiska nie doszło do skutku, ale nie dowód: ogłoszenie może też zniknąć na krótko z powodu wygasłej umowy z portalem.
  • 5,0 ofert na pracodawcę. 4.530 szpitali, podmiotów prowadzących i praktyk publikuje łącznie 22.757 ofert. Kto szuka kilku osób naraz, szuka inaczej niż ten, kto szuka jednej.

Jak długo stanowiska pozostają wolne

Otwarte odOferty pracyUdział
poniżej 30 dni6059,4 %
od 30 do 90 dni1413,9 %
od 90 do 180 dni1211,9 %
dłużej niż 180 dni1514,9 %

Klasyfikacja

Czas wakatu w pielęgniarstwie szpitalnym269 dni
Czas wakatu w opiece nad seniorami296 dni
Wskaźnik niedoboru w zawodach pielęgniarskich2,7 z 3

Bundesagentur für Arbeit, analiza niedoboru specjalistów, stan na 2024.

Tutaj kończy się podgląd. Pełny raport zawiera ponadto: klasyfikację wobec urzędowego czasu trwania wakatu w oryginalnym brzmieniu, informacje o tym, kto publikuje ogłoszenia (pracodawcy a praca tymczasowa), miasta o największym zapotrzebowaniu, wszystkie źródła wraz z liczbą ofert oraz metodykę, zakres i formułę cytowania.

Podgląd dokumentu. Siedem rozdziałów, a do tego metodyka, źródła i formuła cytowania.

Państwa adres wykorzystamy do wysłania tego raportu. Szczegóły w polityce prywatności.

Pytania i odpowiedzi

Jak liczymy

Pytania, które otrzymujemy na temat tego badania, wraz z odpowiedziami. Także te niewygodne.

Co dokładnie jest tu liczone?

Publicznie ogłoszone oferty pracy w ochronie zdrowia, które w dniu pomiaru nadal były dostępne. Liczymy ogłoszenie, a nie etat: oferta, która znika ze swojego źródła, od kolejnego przebiegu nie jest już uwzględniana.

Skąd pochodzą dane?

Z giełdy pracy Bundesagentur für Arbeit, z portalu EURES Unii Europejskiej, ze stron karier samych placówek oraz z wybranych portali branżowych. Strukturę placówek uzupełniają oficjalne rejestry. Wszystkie źródła są publicznie dostępne, a liczby dla poszczególnych źródeł podajemy na tej stronie osobno.

Jak często liczymy?

Raz na dobę, w nocy. Każdy dzień pomiaru zostaje zachowany, dzięki czemu widać rozwój w czasie, zamiast tego, by jedna migawka nadpisywała poprzednią.

Na ile kompletne jest to badanie?

Według stanu na 14. Oktober 2026 monitor wykazuje w pielęgniarstwie w Niemczech 45.246 wolnych miejsc pracy; Bundesagentur podaje w tych samych grupach zawodowych 49.426. To około 92 procent jej zasobu. Nie jest to stopień pokrycia: mamy ogłoszenia, których tam nie ma, i brakuje nam takich, które tam są. Obie liczby są przy tym mniejsze niż rzeczywiste zapotrzebowanie, ponieważ nie każde wolne stanowisko jest ogłaszane publicznie.

Czy ta sama oferta jest liczona wielokrotnie?

To się zdarza, ponieważ ta sama oferta może być opublikowana na kilku portalach. Liczymy osobno dla każdego źródła i osobno je wykazujemy, zamiast deklarować usunięcie duplikatów, którego nie możemy udowodnić. Kto potrzebuje dolnej granicy, bierze największe pojedyncze źródło; kto potrzebuje górnej, sumę.

Dlaczego niektóre regiony, miasta lub specjalizacje w ogóle się nie pojawiają?

Ponieważ stoi za nimi mniej niż trzech różnych pracodawców. Wszystko poniżej tego progu byłoby informacją o pojedynczej placówce, a nie statystyką. Granica ta jest zakotwiczona w samym badaniu, a nie w sposobie prezentacji: czego baza danych nie wydaje, tego żaden widok nie zdradzi.

Czy publikowane są pojedyncze ogłoszenia lub nazwy pracodawców?

Nie. Żadnego pojedynczego ogłoszenia, żadnej nazwy pracodawcy, żadnego adresu. Monitor pokazuje wyłącznie zliczenia. klinovo nie publikuje samo obcych ogłoszeń.

Dlaczego nie ma tu średniego czasu trwania wakatu?

Ponieważ rośnie on z każdym dniem, w którym nic się nie dzieje, a więc wyglądałby tym lepiej, im gorzej działa rynek. Zamiast tego pokazujemy rozkład w pięciu klasach. Ogłoszenia bez daty publikacji tworzą własną klasę, zamiast po cichu zmniejszać populację.

Czy to ta sama liczba co czas wakatu Federalnej Agencji Pracy?

Nie, to jej przeciwieństwo. Federalna Agencja Pracy mierzy zakończony czas wakatu, czyli jak długo otwarte było stanowisko, które ostatecznie obsadzono. Ten monitor mierzy stanowiska, które dziś są nadal otwarte, i to, jak długo już czekają. Liczba urzędowa mówi, ile trwa obsadzenie, gdy się udaje. Ta strona pokazuje, ile właśnie się nie udaje.

Czy z szeregu miesięcznego można odczytać wzrost rynku?

Jeszcze nie. Krzywa rośnie w prawo, a tylko jeden z dwóch powodów to rynek. Dla każdego miesiąca liczą się tylko ogłoszenia, które dziś są nadal otwarte, dlatego starsze miesiące systematycznie opadają. Jednocześnie nasze własne pokrycie poszerzyło się w tym okresie. Wniosek o wzroście można wyciągnąć dopiero wtedy, gdy dostępnych będzie kilka dni odniesienia o tym samym pokryciu.

Czy mogę cytować te liczby?

Tak, z podaniem źródła: klinovo Monitor rynku pracy, wraz z dniem odniesienia. Każdy wybór można pobrać jako raport z metodyką i stanem danych. Kto potrzebuje analizy dla konkretnego regionu lub grupy zawodowej, której tu nie ma, może o nią u nas zapytać.

Sprawdzenie ogłoszenia

Jedno z tych ogłoszeń jest może Pani/Pana.

Do tej pory była to statystyka o rynku. Jest też statystyką o Panu/Pani: 4.356 z 22.757 stanowisk w pionie lekarskimwisi od ponad 90 dni, a 625 nie mówi o wynagrodzeniu nic. Każde z nich ktoś napisał.

Rozkład 40.000 sprawdzonych ogłoszeń na skali sprawdzenia ogłoszeń. Mediana 41 na 100, najlepsze zmierzone ogłoszenie 85. Ponad 80 punktów osiąga 58 ogłoszeń, czyli jedno na 690. Stan: 14 października 2026.