Monitor rynku pracy

Asystentki i asystenci medyczni (MFA):
liczymy codziennie.

Ile stanowisk w ochronie zdrowia jest obecnie wolnych, gdzie się znajdują i od jak dawna. Policzone na podstawie publicznych ogłoszeń Federalnej Agencji Pracy, portalu EURES Unii Europejskiej oraz stron karier placówek. Stan na: 17 października 2026.

11.556wolnych stanowisk
7.675pracodawców publikujących oferty
4.854z tego otwarte dłużej niż 90 dni
28,4 %otwartych dłużej niż pół roku

2.939 z 10.351 ofert z datą jest publikowanych od ponad 180 dni. Pozostają nieprzerwanie otwarte od ponad pół roku.

1,1 %przez agencje pracy tymczasowej

To mniej niż na pozostałym rynku klinicznym, gdzie wskaźnik wynosi 43,3 procent. 124 z 11.556 stanowisk w tym wyborze pochodzą od agencji pracy tymczasowej i pośrednictwa.

1,5oferty na pracodawcę

7.675 szpitali, podmiotów prowadzących i praktyk oferuje łącznie 11.556 stanowisk. Kto szuka kilku osób naraz, szuka inaczej niż ten, kto szuka jednej.

Regionalnie

Gdzie są wolne stanowiska

11.556 wolnych stanowisk w 95 regionach pocztowych w Niemczech, a do tego rozkład według zawodu i według źródła.

Bochum: 329 wolnych stanowiskOsnabrück: 288 wolnych stanowiskWürzburg: 243 wolne stanowiskaAugsburg: 219 wolnych miejsc pracyRheine: 207 wolnych stanowiskMarburg: 203 wolne stanowiskaDüsseldorf: 203 wolnych stanowiskFürth: 202 wolne stanowiskaBad Friedrichshall: 196 wolnych stanowiskKöln: 191 wolnych stanowiskErlangen: 191 wolnych stanowiskMönchengladbach: 189 wolnych stanowiskStuttgart: 184 wolne stanowiskaReutlingen: 183 wolne stanowiskaAlzey: 178 wolnych stanowiskBaden-Baden: 176 wolnych miejsc pracyGroßhansdorf: 173 wolne miejsca pracyBraunschweig: 163 wolne stanowiskaDortmund: 160 wolnych stanowiskBonn: 160 wolnych stanowiskHannover: 155 wolnych stanowiskWiesbaden: 153 wolne stanowiskaSpeyer: 151 wolnych miejsc pracyBerlin: 149 wolnych stanowiskSaarbrücken: 148 wolnych stanowiskFreiburg im Breisgau: 148 wolnych stanowiskLeverkusen: 146 wolnych miejsc pracyDuisburg: 144 wolne stanowiskaGöppingen: 142 wolne miejsca pracyKiel: 138 wolnych stanowiskAachen: 137 wolnych miejsc pracyAschaffenburg: 134 wolne stanowiskaPfaffenhofen an der Ilm: 133 wolne stanowiskaLüneburg: 128 wolnych stanowiskPaderborn: 126 wolnych stanowiskBiberach an der Riß: 126 wolnych stanowiskWilhelmshaven: 125 wolnych stanowiskLimburg an der Lahn: 122 wolne stanowiskaHildesheim: 121 wolnych stanowiskRegensburg: 121 wolnych stanowiskMünchen: 114 wolnych stanowiskDeggendorf: 114 wolnych stanowiskLeipzig: 113 wolnych stanowiskMülheim an der Ruhr: 113 wolnych stanowiskBad Aibling: 113 wolnych stanowiskKassel: 112 wolnych stanowiskLippstadt: 111 wolnych stanowiskAsperg: 109 wolnych stanowiskSchwetzingen: 107 wolnych stanowiskDessau-Roßlau: 106 wolnych stanowiskBayreuth: 102 wolne stanowiskaVillingen-Schwenningen: 101 wolnych stanowiskMannheim: 95 wolnych stanowiskLandsberg am Lech: 95 wolnych stanowiskPotsdam: 94 wolne stanowiskaStadthagen: 94 wolne stanowiskaWuppertal: 94 wolnych stanowiskTeltow: 92 wolne stanowiskaDresden: 91 wolnych stanowiskGöttingen: 91 wolnych stanowiskKonstanz: 91 wolnych stanowiskBremerhaven: 90 wolnych stanowiskFrankfurt am Main: 89 wolnych stanowiskDarmstadt: 89 wolnych stanowiskIserlohn: 87 wolnych stanowiskOffenburg: 84 wolne stanowiskaErding: 83 wolne stanowiskaAltötting: 83 wolne stanowiskaMemmingen: 81 wolnych stanowiskJena: 80 wolnych stanowiskItzehoe: 77 wolnych stanowiskHamburg: 75 wolnych stanowiskFulda: 74 wolne stanowiskaLübeck: 73 wolne stanowiskaNabburg: 69 wolnych stanowiskErfurt: 69 wolnych stanowiskNeuruppin: 64 wolne stanowiskaTrier: 64 wolne stanowiskaMagdeburg: 63 wolne stanowiskaBad Soden am Taunus: 61 wolnych stanowiskBamberg: 60 wolnych stanowiskFrankfurt (Oder): 59 wolnych stanowiskRostock: 52 wolne stanowiskaPforzheim: 52 wolne stanowiskaDillenburg: 51 wolnych stanowiskChemnitz, Saksonia: 45 wolnych stanowiskSchwedt/Oder: 44 wolne stanowiskaBremen: 43 wolne stanowiskaCelle: 43 wolne stanowiskaRöbel/Müritz: 40 wolnych stanowiskMeiningen: 36 wolnych stanowiskLangen (Hessen): 31 wolnych stanowiskCottbus: 27 wolnych stanowiskKod pocztowy 19: 27 wolnych stanowiskHoyerswerda: 24 wolne stanowiska

Każdy punkt to region pocztowy w Niemczech. Powierzchnia odpowiada liczbie wolnych stanowisk, kolor udziałowi ofert czekających dłużej niż 90 dni. Kliknięcie zatrzymuje region. Nazwa to największe miasto, które liczymy w tym regionie, a nie jego urzędowe oznaczenie.

Skąd pochodzą dane

Wszystkie źródła są publicznie dostępne. Publikujemy z nich wyłącznie zestawienia liczbowe, nigdy samego ogłoszenia.

  • Bundesagentur für Arbeit58.140
  • EURES (urzędy pracy UE)46.795
  • Strony kariery placówek14.104
  • Portale branżowe2.984
  • Wprowadzone ręcznie24

Przejrzystość wynagrodzeń

64 z 11.556 ogłoszeń podaje konkretną kwotę.

To 0,6 procent. Kolejne 2.394 powołują się na układ zbiorowy, nie podając żadnej liczby. 9.098 nie mówi o wynagrodzeniu nic.

Liczy się konkretna kwota w treści ogłoszenia. Odniesienie do TVöD, AVR lub układu zakładowego traktujemy jako osobną kategorię, a nie jako brak danych: to informacja, tylko że bez odpowiedzi.

Podana konkretna kwota: 64Tylko odniesienie do układu zbiorowego: 2.394Brak informacji o wynagrodzeniu: 9.0980,6 %z kwotą
  • Podana konkretna kwota640,6 %
  • Tylko odniesienie do układu zbiorowego2.39420,7 %
  • Brak informacji o wynagrodzeniu9.09878,7 %

Przebieg

Od kiedy otwarte są wolne stanowiska

Zestawienie miesięczne ogłoszeń, które nadal są otwarte. Rośnie w prawo, a tylko jeden z dwóch powodów to rynek.

Październik 20261.721wciąż otwarte oferty z tego miesiąca
Październik 2024: 22Listopad 2024: 27Grudzień 2024: 20Styczeń 2025: 47Luty 2025: 53Marzec 2025: 57Kwiecień 2025: 54Maj 2025: 76Czerwiec 2025: 68Lipiec 2025: 123Sierpień 2025: 101Wrzesień 2025: 141Październik 2025: 161Listopad 2025: 215Grudzień 2025: 164Styczeń 2026: 351Luty 2026: 391Marzec 2026: 441Kwiecień 2026: 387Maj 2026: 509Czerwiec 2026: 679Lipiec 2026: 974Sierpień 2026: 1.147Wrzesień 2026: 2.113Październik 2026: 1.721

Są dwa powody, dla których ta krzywa rośnie w prawo, i tylko jeden z nich to rynek. Po pierwsze, dla każdego miesiąca liczymy wyłącznie ogłoszenia, które są otwarte do dziś . To, co zostało obsadzone, znika, dlatego starsze miesiące systematycznie spadają. Po drugie, w tym okresie poszerzył się nasz własny zasięg: strony kariery szpitali doszły we wrześniu 2026, a liczba ogłoszeń sprawdzanych każdej nocy wzrosła w tym samym czasie z 4.000 do 20.000. Część wzrostu to zatem nie większy rynek, lecz lepsza widoczność. Wniosek o wzroście można wyciągnąć dopiero wtedy, gdy dostępnych będzie kilka dat porównawczych o tym samym zasięgu; pierwsza pochodzi z 13.10.2026.

Analiza

Jak długo stanowiska są już otwarte

Świadomie nie podajemy tu średniego czasu: rośnie on z każdym dniem, w którym nic się nie dzieje, i byłby tym lepszy, im gorzej działa rynek. Rozkład pokazuje to samo w sposób uczciwy, a do tego udział pracy tymczasowej.

Otwarte od

poniżej 30 dni: 2.97230 do 90 dni: 2.52590 do 180 dni: 1.915dłużej niż 180 dni: 2.939bez daty: 1.20528,4 %ponad 180 dni
  • poniżej 30 dni2.97228,7 %
  • 30 do 90 dni2.52524,4 %
  • 90 do 180 dni1.91518,5 %
  • dłużej niż 180 dni2.93928,4 %
  • bez daty1.205—

Udział w 10.351 ogłoszeniach z datą publikacji. Pozostałe nie mają daty i tworzą osobną kategorię, zamiast po cichu zmniejszać populację odniesienia.

Dla porównania

Czas wakatu w pielęgniarstwie szpitalnym269 dni
Czas wakatu w opiece nad seniorami296 dni
Wskaźnik niedoboru w zawodach pielęgniarskich2,7 z 3

Bundesagentur für Arbeit, analiza niedoboru kadr fachowych, stan na 2024. Do źródła

To nie jest ta sama liczba. Bundesagentur mierzy zakończony czas wakatu, czyli jak długo było otwarte stanowisko, które ostatecznie zostało obsadzone. My mierzymy drugą stronę: stanowiska, które dziś nadal są otwarte, i jak długo już czekają. Oficjalna liczba mówi, ile trwa obsadzenie, gdy się udaje. Ta strona pokazuje, jak wiele właśnie się nie udaje.

Pracodawca czy praca tymczasowa

Bezpośrednio od pracodawcy: 11.432Przez pracę tymczasową i pośrednictwo: 1241,1 %przez pracę tymczasową
  • Bezpośrednio od pracodawcy11.43298,9 %
  • Przez pracę tymczasową i pośrednictwo1241,1 %

Agencje pracy tymczasowej są na tym rynku pracodawcami tak samo jak kliniki i same publikują ogłoszenia. Ta liczba nikogo nie ocenia, tylko opisuje rynek.

Konkurencja

Z kim konkurują Państwo o tych samych specjalistów

Liczba ogłoszeń jeszcze nie mówi, jak wygląda konkurencja. Sto stanowisk od siedemdziesięciu placówek to coś innego niż sto od dziesięciu.

Jak rozkładają się ogłoszenia

  • 6,2 %przypada na dziesięciu największych ogłoszeniodawców
  • 12,3 %na pięćdziesięciu największych
  • 7.640pracodawców publikuje ogłoszenia łącznie

Ogłoszenia bez możliwej do analizy nazwy pracodawcy nie są tu uwzględniane; w przeciwnym razie byłyby największym ogłoszeniodawcą w ogóle.

Jak często obsadzenie nie dochodzi do skutku

226 z 11.457 ogłoszeń pojawia się w sieci po raz drugi

To 2,0 procent. Zniknęły już raz i wróciły.

Wskazówka, nie dowód. Ogłoszenie może zniknąć również dlatego, że wygasła umowa z portalem, źródło było chwilowo niedostępne albo tekst został przeredagowany. Mierzymy zniknięcie i powrót, a nie nieudaną rekrutację.

Specjalistycznie

Które obszary pracy generują zapotrzebowanie

Największych 10 , liczonych tylko tam, gdzie stoi za nimi co najmniej trzech różnych pracodawców. Do tego informacja, ile z nich czeka dłużej niż 90 dni. To różnica między dużym zapotrzebowaniem a prawdziwym niedoborem.

Obszar pracyWolnePracodawca> 90 dni
Stomatologia3.8673.29058,1 %
Radiologia17811527,0 %
Chirurgia urazowa i ortopedia14112335,5 %
Otorynolaryngologia1119435,1 %
Ortodoncja1039649,5 %
Dermatologia966833,3 %
Ginekologia i położnictwo948438,3 %
Kardiologia947822,3 %
Choroby wewnętrzne847953,6 %
Urologia807336,3 %

Aglomeracje

Miasta i powiaty o największym zapotrzebowaniu

Na czele Berlin z 350 wolnymi miejscami pracy. Liczone są tylko miejscowości, za którymi stoi co najmniej trzech różnych pracodawców. Wszystko poniżej tego progu byłoby informacją o pojedynczej placówce, a nie statystyką.

Miasta

MiastoWolnePracodawca> 90 dni
Berlin350234133
Hamburg24212590
Osnabrück2102913
München20313350
Köln19412158
Düsseldorf15511367
Essen, Ruhr1537567
Stuttgart14411674
Hannover1147734
Münster, Westfalen1097652

Powiaty

PowiatWolnePracodawca> 90 dni
Kreisfreie Stadt Essen296195
Kreis Recklinghausen205129
Kreis Düren16264
Märkischer Kreis851112
Kreis Minden-Lübbecke72106
Rhein-Kreis Neuss672333
Kreis Soest60221
Miasto na prawach powiatu Bottrop6030
Städteregion Aachen451320
Kreis Warendorf41105

Struktura

Kto publikuje ogłoszenia w Niemczech

Powyższe liczby to popyt. To jest rynek, który za nim stoi: placówki z oficjalnych rejestrów i z samych ogłoszeń.

  • MVZ4.589
  • Placówki opiekuńcze3.812
  • Kliniki2.755
  • Praktyki lekarskie2.268
  • opieka domowa1.153

Raport rynkowy

Medizinische Fachangestellte jako raport

Dokument ze wszystkimi wskaźnikami tego wyboru, do przekazywania i cytowania. Ze stanem na dany dzień, metodyką i źródłami na tej samej stronie co liczby.

  • Wolne stanowiska, pracodawcy i liczba ofert na pracodawcę
  • Czas trwania wakatu w pięciu klasach, z klasyfikacją urzędową
  • Dane o wynagrodzeniach, udział pracy tymczasowej i źródła
  • Miasta o największym zapotrzebowaniu

klinovo Monitor rynku pracy

Medizinische Fachangestellte · DACH

Stan na: 17 października 2026 · Dane zbierane codziennie

Zakres

RegionNiemcy, Austria, Szwajcaria
Grupa zawodowaMedizinische Fachangestellte (asystentka medyczna)
Specjalizacjawszystkie
Dzień odniesienia17 października 2026
Populacja11.556 otwartych ogłoszeń

Wskaźniki

Wolne stanowiska11.556
Pracodawcy publikujący ogłoszenia7.675
ofert na pracodawcę1,5
Otwarte dłużej niż 90 dni4.854 (42,0 %)

Wyniki

  • 28,4 % otwartych dłużej niż pół roku. 2.939 z 10.351 ogłoszeń z datą trwa dłużej niż 180 dni. Są publikowane nieprzerwanie od ponad pół roku.
  • 1,1 % przez pracę tymczasową. Mniej niż na pozostałym rynku klinicznym, gdzie wskaźnik wynosi 43,3 procent. 124 z 11.556 ogłoszeń w tym zestawieniu pochodzą od agencji pracy tymczasowej i pośrednictwa.
  • 1,5 ogłoszenia na pracodawcę. 7.675 szpitali, podmiotów prowadzących i praktyk publikuje łącznie 11.556 ogłoszeń. Kto szuka kilku osób naraz, szuka inaczej niż ten, kto szuka jednej.

Jak długo stanowiska pozostają wolne

Otwarte odOferty pracyUdział
poniżej 30 dni2.97228,7 %
od 30 do 90 dni2.52524,4 %
od 90 do 180 dni1.91518,5 %
dłużej niż 180 dni2.93928,4 %
bez daty1.205—

Klasyfikacja

Czas wakatu w pielęgniarstwie szpitalnym269 dni
Czas wakatu w opiece nad seniorami296 dni
Wskaźnik niedoboru w zawodach pielęgniarskich2,7 z 3

Bundesagentur für Arbeit, analiza niedoboru specjalistów, stan na 2024.

Tutaj kończy się podgląd. Pełny raport zawiera ponadto: klasyfikację wobec urzędowego czasu trwania wakatu w oryginalnym brzmieniu, informacje o tym, kto publikuje ogłoszenia (pracodawcy a praca tymczasowa), miasta o największym zapotrzebowaniu, wszystkie źródła wraz z liczbą ofert oraz metodykę, zakres i formułę cytowania.

Podgląd dokumentu. Siedem rozdziałów, a do tego metodyka, źródła i formuła cytowania.

Państwa adres wykorzystamy do wysłania tego raportu. Szczegóły w polityce prywatności.

Pytania i odpowiedzi

Jak liczymy

Pytania, które otrzymujemy na temat tego badania, wraz z odpowiedziami. Także te niewygodne.

Co dokładnie jest tu liczone?

Publicznie ogłoszone oferty pracy w ochronie zdrowia, które w dniu pomiaru nadal były dostępne. Liczymy ogłoszenie, a nie etat: oferta, która znika ze swojego źródła, od kolejnego przebiegu nie jest już uwzględniana.

Skąd pochodzą dane?

Z giełdy pracy Bundesagentur für Arbeit, z portalu EURES Unii Europejskiej, ze stron karier samych placówek oraz z wybranych portali branżowych. Strukturę placówek uzupełniają oficjalne rejestry. Wszystkie źródła są publicznie dostępne, a liczby dla poszczególnych źródeł podajemy na tej stronie osobno.

Jak często liczymy?

Raz na dobę, w nocy. Każdy dzień pomiaru zostaje zachowany, dzięki czemu widać rozwój w czasie, zamiast tego, by jedna migawka nadpisywała poprzednią.

Na ile kompletne jest to badanie?

Według stanu na 14. Oktober 2026 monitor wykazuje w pielęgniarstwie w Niemczech 45.246 wolnych miejsc pracy; Bundesagentur podaje w tych samych grupach zawodowych 49.426. To około 92 procent jej zasobu. Nie jest to stopień pokrycia: mamy ogłoszenia, których tam nie ma, i brakuje nam takich, które tam są. Obie liczby są przy tym mniejsze niż rzeczywiste zapotrzebowanie, ponieważ nie każde wolne stanowisko jest ogłaszane publicznie.

Czy ta sama oferta jest liczona wielokrotnie?

To się zdarza, ponieważ ta sama oferta może być opublikowana na kilku portalach. Liczymy osobno dla każdego źródła i osobno je wykazujemy, zamiast deklarować usunięcie duplikatów, którego nie możemy udowodnić. Kto potrzebuje dolnej granicy, bierze największe pojedyncze źródło; kto potrzebuje górnej, sumę.

Dlaczego niektóre regiony, miasta lub specjalizacje w ogóle się nie pojawiają?

Ponieważ stoi za nimi mniej niż trzech różnych pracodawców. Wszystko poniżej tego progu byłoby informacją o pojedynczej placówce, a nie statystyką. Granica ta jest zakotwiczona w samym badaniu, a nie w sposobie prezentacji: czego baza danych nie wydaje, tego żaden widok nie zdradzi.

Czy publikowane są pojedyncze ogłoszenia lub nazwy pracodawców?

Nie. Żadnego pojedynczego ogłoszenia, żadnej nazwy pracodawcy, żadnego adresu. Monitor pokazuje wyłącznie zliczenia. klinovo nie publikuje samo obcych ogłoszeń.

Dlaczego nie ma tu średniego czasu trwania wakatu?

Ponieważ rośnie on z każdym dniem, w którym nic się nie dzieje, a więc wyglądałby tym lepiej, im gorzej działa rynek. Zamiast tego pokazujemy rozkład w pięciu klasach. Ogłoszenia bez daty publikacji tworzą własną klasę, zamiast po cichu zmniejszać populację.

Czy to ta sama liczba co czas wakatu Federalnej Agencji Pracy?

Nie, to jej przeciwieństwo. Federalna Agencja Pracy mierzy zakończony czas wakatu, czyli jak długo otwarte było stanowisko, które ostatecznie obsadzono. Ten monitor mierzy stanowiska, które dziś są nadal otwarte, i to, jak długo już czekają. Liczba urzędowa mówi, ile trwa obsadzenie, gdy się udaje. Ta strona pokazuje, ile właśnie się nie udaje.

Czy z szeregu miesięcznego można odczytać wzrost rynku?

Jeszcze nie. Krzywa rośnie w prawo, a tylko jeden z dwóch powodów to rynek. Dla każdego miesiąca liczą się tylko ogłoszenia, które dziś są nadal otwarte, dlatego starsze miesiące systematycznie opadają. Jednocześnie nasze własne pokrycie poszerzyło się w tym okresie. Wniosek o wzroście można wyciągnąć dopiero wtedy, gdy dostępnych będzie kilka dni odniesienia o tym samym pokryciu.

Czy mogę cytować te liczby?

Tak, z podaniem źródła: klinovo Monitor rynku pracy, wraz z dniem odniesienia. Każdy wybór można pobrać jako raport z metodyką i stanem danych. Kto potrzebuje analizy dla konkretnego regionu lub grupy zawodowej, której tu nie ma, może o nią u nas zapytać.

Sprawdzenie ogłoszenia

Jedno z tych ogłoszeń jest może Pani/Pana.

Do tego miejsca była to statystyka o rynku. Jest to także statystyka o Państwu: 4.854 z 11.556 Medizinische Fachangestellteogłoszeń wisi dłużej niż 90 dni, a 9.098 nie mówi nic o wynagrodzeniu. Każde z nich ktoś napisał.

Rozkład 40.000 sprawdzonych ogłoszeń na skali sprawdzenia ogłoszeń. Mediana 41 na 100, najlepsze zmierzone ogłoszenie 85. Ponad 80 punktów osiąga 58 ogłoszeń, czyli jedno na 690. Stan: 14 października 2026.