Monitor rynku pracy

Opieka pielęgniarska:
liczona codziennie.

Ile stanowisk w ochronie zdrowia jest obecnie wolnych, gdzie się znajdują i od jak dawna. Policzone na podstawie publicznych ogłoszeń Federalnej Agencji Pracy, portalu EURES Unii Europejskiej oraz stron karier placówek. Stan na: 17 października 2026.

84.759wolnych stanowisk
10.856pracodawców publikujących ogłoszenia
21.434z tego otwartych dłużej niż 90 dni
14,8 %otwartych dłużej niż pół roku

11.822 z 79.690 ogłoszeń z datą jest aktywnych od ponad 180 dni. Pozostają opublikowane nieprzerwanie od ponad pół roku.

47,6 %przez agencje pracy tymczasowej

To więcej niż na pozostałym rynku klinicznym, gdzie udział wynosi 20,5 procent. 40.353 z 84.759 stanowisk w tym zestawieniu publikują agencje pracy tymczasowej i pośrednictwa.

4,7 %pojawia się w sieci po raz drugi

2.169 ogłoszeń już raz zniknęło i powróciło. To wskazówka, że rekrutacja nie doszła do skutku, ale nie dowód: ogłoszenie może też zniknąć na krótko z powodu wygasłej umowy z portalem.

7,8stanowiska na pracodawcę

10.856 szpitali, podmiotów prowadzących i praktyk publikuje łącznie 84.759 ogłoszeń. Kto szuka kilku osób naraz, szuka inaczej niż ten, kto szuka jednej.

Regionalnie

Gdzie są wolne stanowiska

84.759 wolnych stanowisk w 95 regionach pocztowych w Niemczech, a do tego podział według zawodu i źródła.

Osnabrück: 1.498 wolnych stanowiskBochum: 1.158 wolnych stanowiskBerlin: 898 wolnych stanowiskLübeck: 802 wolne stanowiskaDresden: 728 wolnych ofert pracyBrandenburg an der Havel: 706 wolnych ofert pracyLippstadt: 692 wolnych ofert pracyNorderstedt: 690 wolnych ofert pracyMönchengladbach: 682 wolnych ofert pracyWürzburg: 658 wolnych ofert pracyBonn: 653 wolnych ofert pracyKiel: 646 wolnych ofert pracyÖhringen: 645 wolnych ofert pracyLeverkusen: 643 wolnych ofert pracyHannover: 640 wolnych ofert pracyBielefeld: 639 wolnych ofert pracyDuisburg: 624 wolnych ofert pracyLeipzig: 610 wolnych ofert pracyDülmen: 602 wolnych stanowiskBraunschweig: 601 wolnych ofert pracyHerzogenaurach: 596 wolnych ofert pracyLüneburg: 593 wolnych stanowiskSaarbrücken: 593 wolnych ofert pracyHildesheim: 584 wolnych ofert pracyMarburg: 579 wolnych ofert pracyBad Wildungen: 564 wolnych ofert pracyDortmund: 564 wolnych ofert pracyAachen: 564 wolne miejsca pracyKöln: 555 wolnych ofert pracyBad Oeynhausen: 546 wolnych ofert pracyNördlingen: 525 wolnych stanowiskNeuwied: 502 wolnych ofert pracyDüsseldorf: 500 wolnych ofert pracyErfurt: 500 wolnych ofert pracySpeyer: 498 wolnych stanowiskBremen: 494 wolnych ofert pracyGöttingen: 480 wolnych stanowiskErlangen: 470 wolnych ofert pracyDessau-Roßlau: 466 wolnych ofert pracyKönigs Wusterhausen: 465 wolnych ofert pracyMagdeburg: 463 wolnych ofert pracyWilhelmshaven: 461 wolnych ofert pracyIserlohn: 457 wolnych ofert pracyReutlingen: 454 wolnych ofert pracyBottrop: 449 wolnych ofert pracyBremerhaven: 443 wolnych ofert pracyFrankfurt (Oder): 439 wolnych ofert pracyMarkt Schwaben: 426 wolnych stanowiskNeuruppin: 407 wolnych ofert pracyBad Kreuznach: 404 wolnych ofert pracyItzehoe: 398 wolnych ofert pracyHanau: 391 wolnych stanowiskKonstanz: 391 wolnych stanowiskSolingen: 382 wolnych stanowiskJena: 371 wolnych stanowiskWiesbaden: 359 wolnych stanowiskBaden-Baden: 356 wolnych stanowiskEggenfelden: 356 wolnych stanowiskHausham: 355 wolnych stanowiskZwickau: 348 wolnych stanowiskChemnitz, Saksonia: 346 wolnych stanowiskRegensburg: 344 wolnych stanowiskBiberach an der Riß: 343 oferty pracyFreiburg im Breisgau: 335 wolnych stanowiskEberswalde: 330 wolnych stanowiskGöppingen: 328 wolnych stanowiskStarnberg: 323 wolnych stanowiskRostock: 317 wolnych stanowiskCelle: 315 ofert pracyStuttgart: 310 wolnych stanowiskSchrobenhausen: 302 wolnych stanowiskDarmstadt: 299 wolnych stanowiskMemmingen: 298 wolnych stanowiskWaren (Müritz): 294 wolnych stanowiskFulda: 284 wolnych stanowiskBietigheim-Bissingen: 283 wolnych stanowiskCoburg: 282 wolnych stanowiskHamburg: 272 wolnych stanowiskWismar, Mecklenburg: 265 wolnych stanowiskMünchen: 264 wolnych stanowiskPassau: 264 oferty pracyFrankfurt am Main: 243 wolnych stanowiskBayreuth: 233 wolnych stanowiskOffenburg: 231 wolnych stanowiskSulzbach-Rosenberg: 229 ofert pracySuhl: 227 wolnych stanowiskSiegen: 226 wolnych stanowiskVillingen-Schwenningen: 214 wolnych stanowiskBad Homburg vor der Höhe: 213 ofert pracyMannheim: 203 wolnych stanowiskTrier: 198 wolnych stanowiskBischofswerda: 194 wolnych stanowiskGrasellenbach: 168 ofert pracyPforzheim: 168 wolnych stanowiskCottbus: 164 wolnych stanowisk

Każdy punkt to region pocztowy w Niemczech. Powierzchnia odpowiada liczbie wolnych stanowisk, kolor udziałowi ofert czekających dłużej niż 90 dni. Kliknięcie zatrzymuje region. Nazwa to największe miasto, które liczymy w tym regionie, a nie jego urzędowe oznaczenie.

Skąd pochodzą dane

Wszystkie źródła są publicznie dostępne. Publikujemy z nich wyłącznie zestawienia liczbowe, nigdy samego ogłoszenia.

  • Bundesagentur für Arbeit58.140
  • EURES (urzędy pracy UE)46.795
  • Strony kariery placówek14.104
  • Portale branżowe2.984
  • Wprowadzone ręcznie24

Przejrzystość wynagrodzeń

313 z 84.759 ogłoszeń podaje konkretną kwotę.

To 0,4 procent. Kolejne 17.264 powołują się na układ zbiorowy, nie podając żadnej liczby. 67.182 nie mówią o wynagrodzeniu nic.

Liczy się konkretna kwota w treści ogłoszenia. Odniesienie do TVöD, AVR lub układu zakładowego traktujemy jako osobną kategorię, a nie jako brak danych: to informacja, tylko że bez odpowiedzi.

Podana konkretna kwota: 313Tylko odniesienie do układu zbiorowego: 17.264Brak informacji o wynagrodzeniu: 67.1820,4 %z kwotą
  • Podana konkretna kwota3130,4 %
  • Tylko odniesienie do układu zbiorowego17.26420,4 %
  • Brak informacji o wynagrodzeniu67.18279,3 %

Przebieg

Od kiedy otwarte są wolne stanowiska

Zestawienie miesięczne ogłoszeń, które nadal są otwarte. Rośnie w prawo, a tylko jeden z dwóch powodów to rynek.

Mai 20271nadal otwarte stanowiska z tego miesiąca
Październik 2024: 77Listopad 2024: 44Grudzień 2024: 87Styczeń 2025: 287Luty 2025: 316Marzec 2025: 234Kwiecień 2025: 265Maj 2025: 310Czerwiec 2025: 339Lipiec 2025: 614Sierpień 2025: 462Wrzesień 2025: 446Październik 2025: 994Listopad 2025: 657Grudzień 2025: 937Styczeń 2026: 1.329Luty 2026: 1.135Marzec 2026: 1.531Kwiecień 2026: 1.498Maj 2026: 1.875Czerwiec 2026: 2.301Lipiec 2026: 3.173Sierpień 2026: 4.682Wrzesień 2026: 7.856Październik 2026: 8.567Grudzień 2026: 1Maj 2027: 1

Są dwa powody, dla których ta krzywa rośnie w prawo, i tylko jeden z nich to rynek. Po pierwsze, dla każdego miesiąca liczymy wyłącznie ogłoszenia, które są otwarte do dziś . To, co zostało obsadzone, znika, dlatego starsze miesiące systematycznie spadają. Po drugie, w tym okresie poszerzył się nasz własny zasięg: strony kariery szpitali doszły we wrześniu 2026, a liczba ogłoszeń sprawdzanych każdej nocy wzrosła w tym samym czasie z 4.000 do 20.000. Część wzrostu to zatem nie większy rynek, lecz lepsza widoczność. Wniosek o wzroście można wyciągnąć dopiero wtedy, gdy dostępnych będzie kilka dat porównawczych o tym samym zasięgu; pierwsza pochodzi z 13.10.2026.

Analiza

Jak długo stanowiska są już otwarte

Świadomie nie podajemy tu średniego czasu: rośnie on z każdym dniem, w którym nic się nie dzieje, i byłby tym lepszy, im gorzej działa rynek. Rozkład pokazuje to samo w sposób uczciwy, a do tego udział pracy tymczasowej.

Otwarte od

poniżej 30 dni: 37.32330 do 90 dni: 20.93390 do 180 dni: 9.612dłużej niż 180 dni: 11.822bez daty: 5.06914,8 %ponad 180 dni
  • poniżej 30 dni37.32346,8 %
  • 30 do 90 dni20.93326,3 %
  • 90 do 180 dni9.61212,1 %
  • dłużej niż 180 dni11.82214,8 %
  • bez daty5.069—

Udział w 79.690 ogłoszeniach z datą publikacji. Pozostałe nie mają daty i tworzą osobną kategorię, zamiast po cichu zmniejszać populację badaną.

Dla porównania

Czas wakatu w pielęgniarstwie szpitalnym269 dni
Czas wakatu w opiece nad seniorami296 dni
Wskaźnik niedoboru w zawodach pielęgniarskich2,7 z 3

Bundesagentur für Arbeit, analiza niedoboru kadr fachowych, stan na 2024. Do źródła

To nie jest ta sama liczba. Bundesagentur mierzy zakończony czas wakatu, czyli jak długo było otwarte stanowisko, które ostatecznie zostało obsadzone. My mierzymy drugą stronę: stanowiska, które dziś nadal są otwarte, i jak długo już czekają. Oficjalna liczba mówi, ile trwa obsadzenie, gdy się udaje. Ta strona pokazuje, jak wiele właśnie się nie udaje.

Pracodawca czy praca tymczasowa

Bezpośrednio od pracodawcy: 44.406Przez pracę tymczasową i pośrednictwo: 40.35347,6 %przez pracę tymczasową
  • Bezpośrednio od pracodawcy44.40652,4 %
  • Przez agencje pracy tymczasowej i pośrednictwo40.35347,6 %

Agencje pracy tymczasowej są na tym rynku pracodawcami tak samo jak kliniki i same publikują ogłoszenia. Ta liczba nikogo nie ocenia, tylko opisuje rynek.

Konkurencja

Z kim konkurują Państwo o tych samych specjalistów

Liczba ogłoszeń jeszcze nie mówi, jak wygląda konkurencja. Sto stanowisk od siedemdziesięciu placówek to coś innego niż sto od dziesięciu.

Jak rozkładają się ogłoszenia

  • 11,6 %przypada na dziesięciu największych ogłoszeniodawców
  • 21,5 %przypada na pięćdziesięciu największych
  • 10.295pracodawców publikuje ogłoszenia, łącznie

Ogłoszenia bez możliwej do analizy nazwy pracodawcy nie są tu uwzględniane; w przeciwnym razie byłyby największym ogłoszeniodawcą w ogóle.

Jak często obsadzenie nie dochodzi do skutku

2.169 z 45.910 ogłoszeń pojawia się w sieci po raz drugi

To 4,7 procent. Zniknęły już raz i powróciły.

Wskazówka, nie dowód. Ogłoszenie może zniknąć również dlatego, że wygasła umowa z portalem, źródło było chwilowo niedostępne albo tekst został przeredagowany. Mierzymy zniknięcie i powrót, a nie nieudaną rekrutację.

Specjalistycznie

Które obszary pracy generują zapotrzebowanie

Największych 10 , liczonych tylko tam, gdzie stoi za nimi co najmniej trzech różnych pracodawców. Do tego informacja, ile z nich czeka dłużej niż 90 dni. To różnica między dużym zapotrzebowaniem a prawdziwym niedoborem.

Obszar pracyWolnePracodawca> 90 dni
Anestezjologia5.64449410,5 %
Psychiatria i psychoterapia1.37355424,3 %
Geriatria38121734,6 %
Neurologia24215138,0 %
Choroby wewnętrzne24117233,6 %
Pediatria22712030,0 %
Nefrologia2247635,7 %
Hematologia i onkologia19311337,8 %
Chirurgia18811328,7 %
Chirurgia urazowa i ortopedia18611626,3 %

Aglomeracje

Miasta i powiaty o największym zapotrzebowaniu

Na czele Berlin z 1.986 wolnymi etatami. Liczone są tylko miejscowości, za którymi stoi co najmniej trzech różnych pracodawców. Wszystko poniżej tego progu mówiłoby o jednej placówce, a nie o statystyce.

Miasta

MiastoWolnePracodawca> 90 dni
Berlin1.986431575
Osnabrück1.0793837
Hamburg952201302
München681146200
Hannover510125189
Köln503119169
Essen, Ruhr46290173
Bremen401105174
Dresden391102114
Düsseldorf323113109

Powiaty

PowiatWolnePracodawca> 90 dni
Kreisfreie Stadt Essen296195
Kreis Recklinghausen205129
Kreis Düren16264
Märkischer Kreis851112
Kreis Minden-Lübbecke72106
Rhein-Kreis Neuss672333
Kreis Soest60221
Miasto na prawach powiatu Bottrop6030
Städteregion Aachen451320
Kreis Warendorf41105

Struktura

Kto publikuje ogłoszenia w Niemczech

Powyższe liczby to popyt. To jest rynek, który za nim stoi: placówki z oficjalnych rejestrów i z samych ogłoszeń.

  • MVZ4.589
  • Placówki opiekuńcze3.812
  • Kliniki2.755
  • Praktyki lekarskie2.268
  • opieka domowa1.153

Raport rynkowy

Pielęgniarstwo jako raport

Dokument ze wszystkimi wskaźnikami tego wyboru, do przekazywania i cytowania. Ze stanem na dany dzień, metodyką i źródłami na tej samej stronie co liczby.

  • Wolne stanowiska, pracodawcy i liczba ofert na pracodawcę
  • Czas trwania wakatu w pięciu klasach, z klasyfikacją urzędową
  • Dane o wynagrodzeniach, udział pracy tymczasowej i źródła
  • Miasta o największym zapotrzebowaniu

klinovo Monitor rynku pracy

Pielęgniarstwo · DACH

Stan na: 17 października 2026 · Dane zbierane codziennie

Zakres

RegionNiemcy, Austria, Szwajcaria
Grupa zawodowaPielęgniarstwo
Obszar pracywszystkie
Dzień odniesienia17 października 2026
Populacja84.759 otwartych ogłoszeń

Wskaźniki

Wolne stanowiska84.759
Pracodawcy publikujący ogłoszenia10.856
ofert na pracodawcę7,8
Otwarte dłużej niż 90 dni21.434 (25,3 %)

Wyniki

  • 14,8 % otwartych dłużej niż pół roku. 11.822 z 79.690 ogłoszeń z datą trwa dłużej niż 180 dni. Są publikowane nieprzerwanie od ponad pół roku.
  • 47,6 % przez agencje pracy tymczasowej. To więcej niż na pozostałym rynku klinicznym, gdzie wskaźnik wynosi 20,5 procent. 40.353 z 84.759 etatów w tym zestawieniu publikują agencje pracy tymczasowej i pośrednictwa.
  • 4,7 % pojawia się w sieci po raz drugi. 2.169 ogłoszeń już raz zniknęło i wróciło. To wskazówka, że rekrutacja nie doszła do skutku, ale nie dowód: ogłoszenie może zniknąć także z powodu wygasłej umowy z portalem.
  • 7,8 etatu na pracodawcę. 10.856 szpitali, podmiotów prowadzących i praktyk publikuje łącznie 84.759 ofert. Kto szuka kilku osób naraz, szuka inaczej niż ten, kto szuka jednej.

Jak długo stanowiska pozostają wolne

Otwarte odOferty pracyUdział
poniżej 30 dni37.32346,8 %
od 30 do 90 dni20.93326,3 %
od 90 do 180 dni9.61212,1 %
dłużej niż 180 dni11.82214,8 %
bez daty5.069—

Klasyfikacja

Czas wakatu w pielęgniarstwie szpitalnym269 dni
Czas wakatu w opiece nad seniorami296 dni
Wskaźnik niedoboru w zawodach pielęgniarskich2,7 z 3

Bundesagentur für Arbeit, analiza niedoboru specjalistów, stan na 2024.

Tutaj kończy się podgląd. Pełny raport zawiera ponadto: klasyfikację wobec urzędowego czasu trwania wakatu w oryginalnym brzmieniu, informacje o tym, kto publikuje ogłoszenia (pracodawcy a praca tymczasowa), miasta o największym zapotrzebowaniu, wszystkie źródła wraz z liczbą ofert oraz metodykę, zakres i formułę cytowania.

Podgląd dokumentu. Siedem rozdziałów, a do tego metodyka, źródła i formuła cytowania.

Państwa adres wykorzystamy do wysłania tego raportu. Szczegóły w polityce prywatności.

Pytania i odpowiedzi

Jak liczymy

Pytania, które otrzymujemy na temat tego badania, wraz z odpowiedziami. Także te niewygodne.

Co dokładnie jest tu liczone?

Publicznie ogłoszone oferty pracy w ochronie zdrowia, które w dniu pomiaru nadal były dostępne. Liczymy ogłoszenie, a nie etat: oferta, która znika ze swojego źródła, od kolejnego przebiegu nie jest już uwzględniana.

Skąd pochodzą dane?

Z giełdy pracy Bundesagentur für Arbeit, z portalu EURES Unii Europejskiej, ze stron karier samych placówek oraz z wybranych portali branżowych. Strukturę placówek uzupełniają oficjalne rejestry. Wszystkie źródła są publicznie dostępne, a liczby dla poszczególnych źródeł podajemy na tej stronie osobno.

Jak często liczymy?

Raz na dobę, w nocy. Każdy dzień pomiaru zostaje zachowany, dzięki czemu widać rozwój w czasie, zamiast tego, by jedna migawka nadpisywała poprzednią.

Na ile kompletne jest to badanie?

Według stanu na 14. Oktober 2026 monitor wykazuje w pielęgniarstwie w Niemczech 45.246 wolnych miejsc pracy; Bundesagentur podaje w tych samych grupach zawodowych 49.426. To około 92 procent jej zasobu. Nie jest to stopień pokrycia: mamy ogłoszenia, których tam nie ma, i brakuje nam takich, które tam są. Obie liczby są przy tym mniejsze niż rzeczywiste zapotrzebowanie, ponieważ nie każde wolne stanowisko jest ogłaszane publicznie.

Czy ta sama oferta jest liczona wielokrotnie?

To się zdarza, ponieważ ta sama oferta może być opublikowana na kilku portalach. Liczymy osobno dla każdego źródła i osobno je wykazujemy, zamiast deklarować usunięcie duplikatów, którego nie możemy udowodnić. Kto potrzebuje dolnej granicy, bierze największe pojedyncze źródło; kto potrzebuje górnej, sumę.

Dlaczego niektóre regiony, miasta lub specjalizacje w ogóle się nie pojawiają?

Ponieważ stoi za nimi mniej niż trzech różnych pracodawców. Wszystko poniżej tego progu byłoby informacją o pojedynczej placówce, a nie statystyką. Granica ta jest zakotwiczona w samym badaniu, a nie w sposobie prezentacji: czego baza danych nie wydaje, tego żaden widok nie zdradzi.

Czy publikowane są pojedyncze ogłoszenia lub nazwy pracodawców?

Nie. Żadnego pojedynczego ogłoszenia, żadnej nazwy pracodawcy, żadnego adresu. Monitor pokazuje wyłącznie zliczenia. klinovo nie publikuje samo obcych ogłoszeń.

Dlaczego nie ma tu średniego czasu trwania wakatu?

Ponieważ rośnie on z każdym dniem, w którym nic się nie dzieje, a więc wyglądałby tym lepiej, im gorzej działa rynek. Zamiast tego pokazujemy rozkład w pięciu klasach. Ogłoszenia bez daty publikacji tworzą własną klasę, zamiast po cichu zmniejszać populację.

Czy to ta sama liczba co czas wakatu Federalnej Agencji Pracy?

Nie, to jej przeciwieństwo. Federalna Agencja Pracy mierzy zakończony czas wakatu, czyli jak długo otwarte było stanowisko, które ostatecznie obsadzono. Ten monitor mierzy stanowiska, które dziś są nadal otwarte, i to, jak długo już czekają. Liczba urzędowa mówi, ile trwa obsadzenie, gdy się udaje. Ta strona pokazuje, ile właśnie się nie udaje.

Czy z szeregu miesięcznego można odczytać wzrost rynku?

Jeszcze nie. Krzywa rośnie w prawo, a tylko jeden z dwóch powodów to rynek. Dla każdego miesiąca liczą się tylko ogłoszenia, które dziś są nadal otwarte, dlatego starsze miesiące systematycznie opadają. Jednocześnie nasze własne pokrycie poszerzyło się w tym okresie. Wniosek o wzroście można wyciągnąć dopiero wtedy, gdy dostępnych będzie kilka dni odniesienia o tym samym pokryciu.

Czy mogę cytować te liczby?

Tak, z podaniem źródła: klinovo Monitor rynku pracy, wraz z dniem odniesienia. Każdy wybór można pobrać jako raport z metodyką i stanem danych. Kto potrzebuje analizy dla konkretnego regionu lub grupy zawodowej, której tu nie ma, może o nią u nas zapytać.

Sprawdzenie ogłoszenia

Jedno z tych ogłoszeń jest może Pani/Pana.

Do tego miejsca była to statystyka o rynku. Jest ona także statystyką o Państwu: 21.434 z 84.759 pielęgniarskichofert pracy wisi od ponad 90 dni, a 67.182 nie mówi nic o wynagrodzeniu. Każdą z nich ktoś napisał.

Rozkład 40.000 sprawdzonych ogłoszeń na skali sprawdzenia ogłoszeń. Mediana 41 na 100, najlepsze zmierzone ogłoszenie 85. Ponad 80 punktów osiąga 58 ogłoszeń, czyli jedno na 690. Stan: 14 października 2026.